banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
01 Ekim 2016 Cumartesi 10:41
El ele verdiler, 8 Köy okulunu kütüphaneye kavuşturdular

İzmir'deki bir inşaat firmasında çalışan 25 yaşındaki Gülcan Demirpençe, Facebook hesabı üzerinden kurduğu El Ele Çocuk grubunun üyeleri ile 8 farklı kentteki minik yürekler için harekete geçti. Projeyi giderek büyüten ve üye sayısını 5 bine çıkaran Demirpençe, aktif olarak çalışan 6 gönüllünün yardımıyla Balıkesir, Bergama, Diyarbakır, Urfa, Van, Ağrı'nın Diyadin ilçesi ile birlikte Tunceli'ye 2 kütüphane kazandırdı.

AMAÇ KÜTÜPHANESİZ BİR İL BIRAKMAMAK
Doğudaki illerden kütüphane kurulması için çok talep aldığını anlatan Demirpençe, "Köy okullarındaki öğretmenler ve eğitim gönüllüleri bana mail yoluyla yada Facebook sayfamızdan mesaj atarak kütüphane ihtiyacını bildiriyor. Biz de resmi süreci başlatıp bağlı oldukları ilçenin milli eğitim müdürlüğünden dilekçe talep ediyoruz. İzin yazısını aldıktan sonra gönüllülerin yardımıyla topladığımız bağışları o illere ulaştırıyoruz. Kütüphane için 15 raftan oluşan 3'er dolap yaptırıyoruz. Nisan ayında Tunceli'deki Burmageçit İlkokulu için 1500 kitap bağışının yanında 8 adet bisiklet aldık. En çok kitap okuyan çocuklara 2 saat bisiklete binme izni verdik. Böylece okumaya teşvik etmiş olduk. Amacım Türkiye genelinde kütüphanesiz bir il bırakmamak" dedi. Sadece kitap bağışıyla da kalmayıp doğudaki soğuk illerde yaşayan çocuklara bot ve mont yardımı da yapan Demirpençe, bayram ve özel günlerde de ihtiyaç sahibi çocuklar için küçük oyuncaklar, giysi, bebek bezleri, çorap ve bere topladıklarını belirtti.

YENİ KÜTÜPHANELER İÇİN BAĞIŞ ÇAĞRISI
Bu işi gönülden yapmak isteyen herkesten yardım beklediklerini söyleyen Gülcan Demirpençe, ekim ayının sonunda Giresun'da yeni bir kütüphane açmaya hazırlandıklarını açıkladı. Demirpençe, çok sayıda kitaba ihtiyaç duyduklarını, tüm gönüllülerin daha önce okudukları kitapları paylaşabileceğini vurguladı. Haftada bir gün Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Servisi'nde el işi aktiviteleri ve kitap okuma saatleri düzenlediklerini anlatan Demirpençe, gönüllü arkadaşlarıyla birlikte hem anneler hem de çocuklarla ilgileniyor.

ÇOCUKLARIN HEM ANNESİ HEM ABLASI
Babasını küçük yaşta kaybettiğini söyleyen Demirpençe, annesiyle birlikte yaşadığını belirterek "Daha önce şehir dışından tedaviye gelen ve ekonomik yönden güçlük çeken ailelerin barınma ihtiyacını karşıladım. Işın tedavisi alacak çocukları evimde 2-3 ay misafir ettim. 3-4 çocuğa hem ablalık hem annelik yaptım. Paylaşma alışkanlığım küçüklüğümden geliyor. Babam, ben küçükken evde 2 tepsi baklava yaptırıp birini mutlaka huzurevine bırakırdı. Yardımlaşmak kadar güzel birşey yok. Karşımdakinin mutluluğu beni mutlu ediyor. Hiçbir karşılık beklemeden bunları yapıyorum. Umuyorum gönüllülerin destekleri sayesinde daha fazla yardıma muhtaç çocuğa el uzatabiliriz" diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 01.10.2016 10:41
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerYaşam
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177