banner200
banner222
22 Şubat 2016 Pazartesi 06:01
Eksik diş obeziteye yol açabilir
banner188
banner213
banner230

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, eksik dişlerin insan sağlığına etkileri konusunda açıklamalarda bulundu. Diş eksikliğinin görsel bir sorun olmaktan ziyade sağlığı son derece olumsuz etkileyen, hastalıklara davetiye çıkaran bir durum olduğunu belirten Köktemir, ''Dişlerini kaybedene kadar diş hekimine gitmeyen kişiler, dişlerini kaybettikten yani iş işten geçtikten sonra hekimlerin kapısını çalışıyor. Hâlbuki düzenli ağız ve diş sağlığı kontrolleri ile dişlerinizi kaybetmeyebilirsiniz. Bir iş görüşmesine giderken kıyafetimize nasıl özen gösteriyorsak dişlerimize çok daha fazlasını göstermeliyiz. Eksik diş; sindirim problemlerinden ülsere, obeziteden kalp-damar hastalıklarına kadar pek çok hastalığa sebep oluyor. Ayrıca eksik dişler, kişilerin psikolojisini de bozuyor. Meslek hayatlarını sekteye uğratıyor. İş yerinde yükselemiyor, iyi pozisyonlara gelemiyorlar'' ifadelerini kullandı.

'ŞİŞMANLIĞA DA YOL AÇIYOR'

Dişlerin sindirim sitemi açısından önemli olduğunu belirten Kökdemir, ''Sağlıklı dişlere sahip olmanın önemi güzel bir gülüş ve yüz estetiği açısından kaçınılmazdır. Ancak dişlerin sindirim açısından da önemi unutulmamalıdır. İyi bir sindirim için ağzımıza aldığımız gıdalar olabildiğince çok çiğnenmelidir. Ağzımızda bulunan her bir dişin ayrı bir görevi vardır ve birinin eksikliği bile sindirim sistemimizi olumsuz etkileyebilir. Eksik diş nedeniyle yeterince çiğnenmeyen ve öğütülemeyen besinler bütün olarak yutulduğunda şişkinlik, gastrit ve ülser gibi mide problemlerine yol açar'' şeklinde konuştu.

"Gülüşü tehdit etmediği sürece insanlar tarafından çok fazla önemsenmeyen diş çürükleri ve diş eti hastalıklarına bağlı diş kayıpları birçok hastalığın da başlangıcı olabilir." diyen Kökdemir, şöyle devam etti: ''Bunlardan biri de günümüzün büyük problemi şişmanlık sorunudur. Çiğnenmeden yutulan besinlerden vücudumuz yeterince faydalanamadığı gibi bunların çoğu da yağ olarak depolanmaktadır. Bu durum ise obeziteye neden olmaktadır. Obeziteye bağlı olarak kalp-damar rahatsızlıklarında da artış gözlenmektedir. Bu hastalıklar da kariyeriniz önünde ciddi engel oluşturur.''

'SORUNLARI ERTELEMEYİN'

Kökdemir, ''Bütün bu sorunlardan korunmak, konuşurken ellerinizle ağzınızı kapatmamak ve özgüvenle gülebilmek için ağız ve diş sağlığınıza gereken özeni göstermeli, diş ile ilgili sorunlarınızı erteleyerek son ana kadar beklememeli, diş eksikliklerinin uygun uygulamalarla giderilmesi gerektiğinin bilincinde olmalısınız. Hiç kimse eksik dişle kendisine gülümseyen birisinden hoşlanmaz. Hem hijyen, hem sağlık, hem de estetik açıdan dişlerinize gereken önemi ve özeni göstermelisiniz'' diye konuştu.


Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 22.02.2016 06:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol