banner200
banner222
12 Ekim 2016 Çarşamba 16:00
Ekonomi Bakanı Zeybekci'den yeni teşvik açıklaması
banner188
banner213
banner230

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yazılı açıklamayla teşvik sisteminin genişletileceğini, stratejik sektör teşvikleri konusundan çok önemli adımlar atıldığını duyurdu. Türkiye'nin Avrupa'nın en büyük 7 ekonomisi arasına gireceğini belirten Zeybekci, gelişmiş ülkeler denildiğinde akla Japonya, Almanya ve Kore'nin geldiğini vurgulayarak, "Bu ülkeler, yıllar öncesinden görmüş olduğu stratejik alanlarda kendi devlerini yaratmak istedi. Bunun için de hiçbir kısıtlama olmadan, o sektörün şartları ve özellikleri, ihtiyaç duyulan finansmanları gibi alanlarda geniş teşvikler getirmektense tüm firmalarla oturup pazarlık yaptı. Otomotiv, petrokimya ve sağlık teknolojileri gibi alanlarda kendi devlerini çıkardı. Bu şirketlere ne istiyorsa da verdi; para ve arazinin yanında enerji güvenliği, verilerin tatil edilmesi ile dünyanın başka yerlerinden uzman getirme imkanı bile tanıdı. Bugün artık Türkiye de bu tür şirketlere benzer destekleri sağlayabilecek durumda. Şimdiye kadar ki teşvik destekleri devam edecek. Yeni stratejik sektörler teşviği de gelecek. Tek tek yatırımcılar ve şirketler ile görüşerek, her şirket için özel bir kanun çıkarılıyormuş gibi destek verilecek ve bu dünyanın en geniş teşvik sistemi olacak. Şu an Ekonomi Bakanlığı olarak bu tür şirketlerle görüşme yetkisine sahibiz" dedi.

"AVRUPA'DA LELERE GİRME KONUSUNDA ÇOK ŞANSLIYIZ"

Gümrük Birliği konusunda 1996'nın şartlarının farklı olduğunun altını çizen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "O dönemde, en geç 2000'de Avrupa Birliği'ne üye olacağımız düşüncesiyle Gümrük Birliği Antlaşması imzalanmıştı. Bunun faydasını da gördük ancak, o zaman hayır dediğimiz her şeye şimdi evet diyebilecek bir durumdayız. Çünkü, artık Türkiye ekonomisi çok farklı bir noktaya geldi. Bugünün Türkiye'si, Avrupa'da tüm alanlarda ihalelere girme konusunda çok büyük avantaja sahip. Türkiye'nin TTIP'e bir aşamadan dahil olmasını başarırsak, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği ve Serbest Ticaret Antlaşması imzalayan Türkiye, bu alanda maksimum kapsamı yakalayacak. Böylelikle dünyanın birçok ülkesiyle ticaret anlamında önemli antlaşmalar yapmış olacağız. Kanada gibi ülkelerle de benzer çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu.

"HEDEF RUSYA İLE 100 MİLYAR DOLARLIK TİCARET"

Rusya ile Türk Akımı başta olmak üzere birçok önemli antlaşmaya imza atıldığını hatırlatan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Karma Ekonomi Kurulu'nda da görüşmelerimiz olacak. Türkiye ile Rusya arasında hedef 100 milyar dolarlık bir ticarete ulaşmak. Birkaç senede iki ülke arasındaki ticaret hacmi buraya varacaktır. Bir de unutmamalı ki, Türkiye'nin 10 milyar dolarlık bir yatırımı var. Rusya'da, otomotiv başta olmak üzere birçok dalda üretim yapan Türk şirketleri bulunuyor. Türkiye'nin Rusya ile çok değerli bir enerji bağı da var. Doğalgaz fiyatları indi ve çıktı. İki ülkenin gelirleri de bundan otomatik olarak etkileniyor. Bunu dengelemenin yolu alternatif ürünlere ve yöntemlere yönelmek" dedi.

"VİZE MUAFİYETİNİ YENİDEN SAĞLAYACAĞIZ"

Vize muafiyeti konusunda da açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Şu anda kısıtlanmış durumda devam ediyoruz. Çok kısa bir zaman da iş dünyasının ve taşımacılık sektöründeki şoförlerin vize sorunları kolaylaşacak. Başka bir ülke ile ilgili bir konu olduğu için ise tarih vermek çok zor. Farklı farklı bahaneleri var. Biz de onları anlamaya çalışıyoruz ancak çok kısa bir zamanda bu sorun inşallah çözülmüş olacak. Gelinen noktada, sadece meyve grubunda ihracat konusunda sorunlar aşıldı. Birkaç meyve grubu üzerindeki görüşmeler ise devam ediyor. Bu yasağın kalkması için yürütülen görüşmelerde çok yakın zamanda sorun çözülecektir" diye konuştu.

"BÜTÇE AÇIĞINI YATIRIMLAR BÜYÜTTÜ"

Bütçe açığını yatırımların büyüttüğünü vurgulayan Zeybekci, "Bu sene OVP'de konuştuk. Şu anda hükümet olarak ana hatlarıyla bunları tespit ettik. Yılsonu itibarıyla bütçe açığında yüzde 1.5'lar seviyesinde kalmakla, cari açıkla ilgili hedeflerimizi aşağıya çekiyoruz. Yani adım adım denk bütçeye doğru ilerliyoruz. Enflasyonda da çok başarılı bir noktaya doğru gidiyoruz. Bu yıl yüzde 7.5'ların altında bir yerde kalırsa, ilerleyen yıllarda yüzde 5'lere doğru ineriz. Bu yıl yatırımlardan dolayı bütçe açığını biraz aştık. Yatırımlar ve özel sektörü destekleyebilmek adına, kaynak ve imkan yaratılması için bütçe açığını bilerek büyüttük. Avrupa'nın ilk 7 ekonomisinden biri olması için bunları yapıyoruz. Bundan dönmek yok. Bu coğrafyada Türkiye bunu ya yapacak ya yapacak" dedi. Zeybekci, terör örgütlerinin siyasete saldırdığını vurgulayarak, tüm bu saldırıların bazı şeylerin Türkiye tarafından doğru yapıldığını gösterdiğini söyledi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 12.10.2016 16:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol