banner200
banner222
26 Ağustos 2016 Cuma 10:40
Eğridir kerevitinde pazar sıkıntısı
banner188
banner213
banner230

Eğirdir Gölü çevresi için bir zamanların bacasız fabrikası kabul edilen kerevitte, son 4-5 yıldır kıpırdanma yaşanıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Isparta Valiliği'nin aldığı tedbirler ve radikal kararlar sonrasında yeniden popülasyon artışının yaşandığı kerevitte, 2016 sezonu başladı. 1 Temmuz'dan itibaren göle inmeye başlayan balıkçılar, Rusya, Çin ve İsveç pazarı için bu sezon 65 ton kerevit avlayabilecek. Eğirdir Gölü çevresinde su ürünleri kooperatiflerinin uhdesinde sürdürülen kerevit av sezonunda en büyük sıkıntı ürünün değeri kadar para etmemesi. Beklenildiği kadar ihracatçı firmanın gelmediği Eğirdir'de kooperatifler üzerinden talepte bulunan sınırlı sayıdaki firma tekel konumunda. Geçen yıl kilosu 16 liradan alınan kerevit bu yıl 8.5 liradan alınıyor.

TÜCCAR GELMİYOR

Eğirdir Merkez Su Ürünleri Kooperatifi yöneticisi Kerem Aydemir, "Sezonumuz 1 Temmuz itibariyle açıldı. Şu anda kerevit avımız devam etmekte. 1980-85'li yıllarda vebadan ötürü azalma olmuştu, firmalar dağıldı. Eğirdir'i unuttular. 4- 5 yıldır yeterli derecede kerevitimiz çıkıyor. Diğer firmaların da gelip görüp, pazara dahil olmasını istiyoruz. Biz üyelerimizden alıp pazarlamasını yapıyoruz. Firmalarla bağlantıyı yapıyoruz. Bu sezon 8.5 TL'den satılıyor. Değerinde değil. Bizim beklentimiz çok daha yüksek. 65 ton kerevit kotamız var. Bu kota yeterli değil. Kota beklentimiz 90 ton civarında" dedi.

Su ürünleri ihracatçısı, ITSO Meclis Başkanı Osman Şahlan, kerevitte Isparta'nın kendi işinin patronu olması gerektiğini belirtti. Şahlan, "İsveç nüfusu 8 milyon. Bir aileyi 4 kişi sayarsan 2 milyon aile yapar. 2 milyon aile 1 kilo kerevit alsa 2 bin ton. Gençler de 1000 ton tüketiyor. Yıllık 3 bin ton tüketim" diye konuştu.

HEDEF 10 MİLYON TL

Eğirdir Kaymakamı Abdullah Akdaş, ilçenin su ürünleri potansiyelinin önemli olduğunu söyledi. Kerevit ve sazan popülasyonunu artırıp yılda 10 milyon TL'lik ekonomi hedeflediklerini belirten Akdaş, "Eğirdir, balıkçılık itibariyle zengin bir göl. 1980'li yıllarda kerevit üretimi son derece yaygın ve yüksek kapasitedeymiş. 1985 yılından itibaren gölde meydana gelen bazı hastalıklar nedeniyle üretim azalmış. 8 bin ton civarında olan rekolte 60- 70 tona kadar düşmüş. Son zamanlarda hem kirliliğin azaltılması hem de su ürünlerinin artırılması yönünde ciddi çalışma var. En önemlilerinden bir tanesi Su Ürünleri Araştırma Enstitü'müzün yapmış olduğu Kerevit Üretim İstasyonu'dur. Türkiye'de bir ilk. Göldeki kerevit popülasyonunu artırmak ve sorunların nedenini bulmak amacıyla böyle bir istasyon kuruldu. Bunun dışındaki çalışmalarımız da var. Hepsi dahil edildiğinde gölden yılda 10 milyon TL'lik katma değerin Eğirdir ve ülke ekonomisine kazandırılacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.08.2016 10:40
Anahtar Kelimeler:
EkonomiHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol