banner200
banner235
banner225
28 Nisan 2016 Perşembe 17:40
Ebru Umar, Türk vatandaşlığından çıkıyor
banner188
banner213
banner230

Hollanda Radyosu'na telefonla yaptığı açıklamasında, "Türk vatandaşlığından kurtulmak istediğini" söyleyen Hollandalı köşe yazarı Ebru Umar, avukatına talimat verdi.

TC VATANDAŞLIĞINDAN ÇIKMA KARARI ALDI

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ettiği hakaretiyle tanınan Hollandalı gazeteci Ebru Umar'ın daha önce de Hz.Muhammed'e hakaret ettiği ortaya çıkmıştı. Kuşadası'nda gözaltına alınan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Umar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkma kararı aldı.

"ANNEM VE BABAM DAHA AKILLICA OLDUĞUNU ARTIK ANLAMIŞLARDIR"

Daha önce de Türk vatandaşlığından çıkmak istediğini dile getiren Umar, anne ve babasının buna sıcak bakmaması üzerine vazgeçtiğini ifade etti. Umar, "Avukatım şimdi beni Türk vatandaşlığından kurtarmak için yardım edecek. Anne-babam da çocukları için tek vatandaşlığın daha akıllıca olduğunu artık anlamışlardır" dedi.

Metro gazetesindeki köşe yazılarına yeniden başlayan Ebru Umar, gözaltına alınmasını sevinçle karşılayan Türkiye kökenli Hollandalılara sert tepki gösterdi.

Umar, özellikle İslam konusundaki eleştirileri nedeniyle başta Türkiye kökenliler olmak üzere Hollanda'daki Müslümanların sık sık tepki gösterdiği bir isim.

Yaklaşık 2 yıl önce Türkiye'de 'sabah ezanlarının yüksek ses düzeyi ile okunmasını' eleştirdiği için çok sayıda tehdit ve hakaret içeriki mesaj almıştı.

Özellikle sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle tepkilere hedef olan köşe yazarı, başta göçmen ve İslam karşıtı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders olmak üzere, aşırı sağcı kesimle olan yakın ilişkileri nedeniyle de eleştiriliyor.

Wilders, gözaltı olayı üzerine yazdığı Twitter mesajında, "İslamo - faşist Erdoğan, ayaklarını bizim Ebru Umar'ımızın üzerinden çek" ifadelerine yer vermişti.

Umar köşe yazarlığına, İslam'a hakaret ettiği gerekçesiyle Fas kökenli Muhammed Bouyeri tarafından 2005 yılında öldürülen yönetmen Theo van Gogh'a ait internet sitesinde başlamıştı.

Yakın arkadaşı olduğu belirtilen van Gogh'un öldürülmesi üzerine radikal İslamcı kesime yönelik sert eleştiriler yöneltti.

Bunun yanı sıra, AKP hükümeti ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uygulamalarına yönelik sert tepkilerin yer aldığı yazıları ile de gündeme geldi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 28.04.2016 17:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol