banner200
banner222
20 Mayıs 2016 Cuma 21:40
Düşen Mısır uçağının parçası bulundu
banner188
banner213
banner230Mısır Havayolları'na ait Airbus A320 tipi MS804 sefer sayılı uçak, 56 yolcusu ve 10 mürettebatıyla havalandıktan sonra radardan kayboldu. Türkiye saatiyle perşembe saat 03.30'dan bu yana ulaşılamayan uçağa ait ilk parçalar Akdeniz sularında bulundu.

Mısır Ordu sözcüsü, İskenderiye'nin 290 kilometre açıklarında Akdeniz'de enkaz parçalarına ulaştıklarını açıkladı.

Uçağın enkazı Akdeniz üzerinde hem havadan hem de denizden aranıyordu. Yunan, Mısır, Türk ve ABD uçaklarınının yanına İngiltere ve Fransa uçakları da enkazı aramak için katılmıştı.

"TERÖR OLASILIĞI YÜKSEK"

Mısır Sivil Havacılık Bakanı Şerif Fethi, düzenlediği basın toplantısında kayıp Mısır uçağının terör ya da teknik arıza sonucu düşmüş olabileceğini ifade ederek, “Terör olasılığı, kaza ihtimalinden daha yüksek” dedi. 

EgyptAir’e ait yolcu uçağında 30’u Mısır, 15’i Fransız olmak üzere toplam 56 yolcu ve 10 mürettebat bulunuyordu.
 

MISIR BAŞBAKANI'NDAN AÇIKLAMA

Mısır Başbakanı Şerif İsmail “Her türlü ihtimal üzerinde duruyoruz” derken, Fransa’nın güvenlik kabinesi Cumhurbaşkanı François Hollande başkanlığında acil toplantı yaptı. Mısır Sivil Havacılık Kurumu Genel Müdürü Şerif Fathi de “Uçağın teknik bir arızadan çok terör saldırısı nedeniyle düşmesi daha büyük olasılık” diye konuştu.

ENKAZ UÇAĞA AİT DEĞİL’

Paris Charles de Gaulle Uluslararası Havalimanı’ndan önceki gece TSİ 00.09’da havalanan Airbus 320 tipi yolcu uçağı, gece 03.29 sularında radarda kayboldu. Uçağın radarda kaybolduğu sırada Akdeniz üzerinde, Mısır hava sahasında olduğu bildirildi.
Mısırlı havacılık yetkilileri, uçağın kaybolmadan önce herhangi bir acil durum bildirmediğini açıkladı. Açıklamanın ardından saatler süren bir arama çalışması başlatıldı. Mısır ve Yunanistan hava kuvvetlerinin yaptığı arama çalışmalarına, Türk Hava Kuvvetleri de destek verdi. Bölgedeki sivil ve askeri gemiler de uçağın son sinyal verdiği yerde arama çalışmalarına katıldı. Dün öğleden sonraya kadar süren arama çalışmalarında bir Yunan firkateyni, Girit Adası’nın 370 kilometre güneyinde suda yüzen bir plastik nesne buldu. Ardından bir enkaz tespit edildi. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda Yunan otoriteler, bulunan enkazın herhangi bir havayoluna ait olmadığını açıkladı.

GİZEMLİ 4 DAKİKA

Fransız havacılık kazaları uzmanlarına göre, uçağın bir terör saldırısıyla düşürüldüğüne dair güçlü kanıtlar bulunuyor. Uçağın acil durum sinyali vermemesinin yanı sıra düşmeden önce 2 sert manevra yapması, bu kanıtlar arasında sayılıyor.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un yaptığı açıklamaya göre, uçak düşmeden önce sola 90 derece döndü. Ardından hızla sağa 360 derece dönüş yaptı. Uçağın bu manevraları yaparken 11 bin metreden 4 bin 500 metreye hızla alçaldığı, son sinyalin ise 300 metre irtifada alındığı belirlendi. Fransız havacılık uzmanları, uçağın bu dönüşleri kontrol altında yapmasının imkânsız olduğunu ifade ediyor. AFP’ye konuşan bir Yunan havacılık kaynağı, pilotla son temasın uçak radardan kaybolmadan 4 dakika önce kurulduğunu söyledi. Eğer bir saldırı olduysa bu 4 dakika içinde gerçekleşteği öne sürüldü. Yunan Sivil Havacılık Şefi Constantino Litzerakos, “Kaptan Pilot Tarek Wahabi, Atina üzerinde yerel kontrol merkezi ile irtibata geçti. Problem yoktu, hatta görevliye Yunanca teşekkür etti” dedi.

‘RAKKA’DA KUTLAMA’

DAEŞ'in medya sözcülüğünü üstlenen Amaq haber Ajansı, Twitter üzerinden saldırıyı üstlendiklerini duyurdu. “Mücahitler, EgyptAir uçağına Paris’te bomba yerleştirdi” ifadesini yayınlayan Amaq, “saldırıda elde edilen başarının” Rakka’da sevinçle karşılandığını belirtti.
Bomba iddiaları kanıtlanırsa, Mısır son 1 yılda havada 2’nci kez terör saldırısına uğramış olacak. 31 Ocak 2015’te Şarm el-Şeyh-St. Petersburg seferini yapan Rus Metrojet uçağı, havada infilak etmiş ve 244 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı. Saldırıyı DAEŞ’in Sina kolu üstlenmişti.

STLER ÖNCE UYARMIŞTI

Fransa İç Güvenlik Genel Müdürü Patrick Calvar, ülkesindeki olası bir terör saldırısına karşı uçak düşmeden birkaç saat önce iç güvenlik konusundaki bir toplantıda konuştu. DAEŞ’in yeni bir saldırı hazırlığında olduğunu bildiklerini söyleyen Calvar, örgütün Suriye ve Irak’taki yabancı savaşçılarını kullanarak böyle bir plan yaptığını dile getirdi.
EgyptAir uçağının terör saldırısı sonucu düşürüldüğü ihtimalinin güçlenmesi üzerine, dünyanın en yoğun havaalanlarından biri olan Paris Charles de Gaulle’ün güvenliği mercek altına alındı. Le Figaro’ya göre, uçağın düştüğünün haber alınmasının hemen ardından Fransız savcılar havaalanının güvenlik kameralarını incelemeye aldı. Mısır uçağının bagajlarını yükleyen personel de sorgudan geçirildi. Ayrıca geçen yıl 65 milyon yolcunun kullandığı havaalanının güvenlik süreçlerinde açık olup olmadığı konusunda soruşturma başlatıldı. Times gazetesi, 2015’te yayımladığı bir haberde, Chales de Gaulle’deki 86 bin çalışanın 57’sinin terör izleme listesinde bulunduğunu yazmıştı.

PAZAR GÜNÜ İstanbul’DAYDI

 

Mısır Havayolları’nın Paris-Kahire seferini yaparken düşen Airbus 320 tipi uçağının, 15 Mayıs Pazar tarihinde İstanbul-Kahire karşılıklı seferini gerçekleştirdiği ortaya çıktı. 1932’de kurulan 80 uçaklı bir filoya sahip EgyptAir, geçmişte çok sayıda kaza, kaçırma ve hatta havada intihar vakası yaşamıştı. Kanıtlanırsa Mısırlı havayolu şirketi, bir terör saldırısı da yaşamış olacak.

Gökhan Artan / Habertürk

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 20.05.2016 21:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol