banner200
banner235
banner225
09 Ağustos 2016 Salı 18:20
Dünya'da bir ilk:2 bin yıllık tarih Yenikapı kazısından çıktı
banner188
banner213
banner230

Foto: Rıfat Doğan

Diken'den Rıfat Doğan'ın haberine göre kazılarda ortaya çıkarılan ahşap örmeler, Theodosius Limanı’nın devamı mendireklerin yapımı için inşa edilen ve keşfedilmemiş tarihi eser olarak biliniyor.

Uzmanlar, denizin yaklaşık 5 metre derinliğindeki mendireklerin günümüze kadar sağlam kalmasının nedeninin, Yenikapı’daki toprak yapısının ‘balçık ve oksijensiz’ olmasıyla açıklıyor.

Tarihi limana ait ahşap örmelere dünya üzerinde şimdiye kadar hiç rastlanmadı. Uzmanlar, bu örgülerin sağlam çıkmasının da imkansız olduğunu dile getiriyordu.

Dünyada teorik olarak bilinen ama daha önce karşılaşılmayan yapım tekniğinin bilim dünyasının gündemine oturması bekleniyor. Ahşap örmelerin bugün ‘batardo’ adı verilen teknikle yapıldığı tahmin ediliyor.


Foto: Rıfat Doğan

Kazılarda erken Bizans döneminin en eski limanı ‘Theodosius Limanı’ ortaya çıkarılmış, 36 batık tekne ve 45 bine yakın eser bulunmuştu. Kazılar, İstanbul’un neolitik dönemine de ışık tutmuş, 8 bin 500 yıl önce yaşamış ilk İstanbullulara ait mezarlar ve ayak izlerine rastlanmıştı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 09.08.2016 18:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol