banner200
banner222
30 Mart 2016 Çarşamba 20:40
Dün ses getirmişti... Twitter'dan Türkçe Erdoğan açıklaması
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında twitter üzerinden AK Troller aracılığıyla hashtag kampanyası başlatıldı. twitter ise etiketi bir süre sonra kaldırması sosyal medyada gündem olmuştu.

Hashtag’in kaldırılmasının takipçi ve takip edilen sayıları aynı olan ve etikete anlamsız aynı mesajları paylaşan robot hesaplar neden olduğu ortaya çıktı.

twitter’dan da bugün hashtaglerle ilgili Türkçe açıklama yapılması dikkat çekti.

İngilizce paylaşımlar yapan Policy hesabından yapılan açıklamada, “Gündemler bir konunun toplamdaki rağbetine göre değil atılan tweetlerin hızını ölçen bir algoritmaya göre belirlenir” denildi.

Hashtag sıralamalarının nasıl belirlendiğinin anlatıldığı açıklamada etiketin kaldırılmasının nedenleri arasında, “Aramada dikkat çekmek amacıyla ilgisiz bir e bir veya daha fazla konu başlığı/etiket ekleme. Sohbete katkıda bulunma amacı gütmeden, yalnızca konu başlığının gündemde olmasını veya gündemde daha fazla yükselmesini sağlamak amacıyla aynı konu başlığını/etiketi tekrar tekrar leme. Özellikle reklam söz konusu olduğunda profilinize veya web sitenize daha fazla trafik çekmek amacıyla her gündem hakkında leme. Gündemleri, takip edilme isteğiyle birlikte listeleme. Bir gündem hakkında tweetlerken ilgisiz bir yere yönlendiren aldatıcı bir bağlantı gönderme” gibi ifadeler sıralandı. twitter’ın ilgili açıklamasında ise şunlara yer verildi:

“Gündemler bir algoritmayla belirlenir ve varsayılan olarak, takip ettiğiniz kişilere ve bulunduğunuz konuma göre sizin için kişiselleştirilir. Bu algoritma, bir süredir veya günlük olarak popüler olan değil, o anda popüler olan konu başlıklarını belirleyerek Twitter'da ilginizi en çok çekebilecek, ortaya çıkan en yeni tartışma konu başlıklarını keşfetmenizi sağlar.

twitter.com adresinde belirli bir gündem konumunu seçerek sizin için kişiselleştirilmeyen gündemleri görüntülemeyi seçebilirsiniz. Konum gündemleri, belirli bir coğrafi bölgede bulunan kullanıcılar arasındaki popüler konu başlıklarını tanımlar.”

İŞTE SAHTE HESAPLARIN ATTIĞI TWEETLERDEN BAZILARI

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 30.03.2016 20:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol