banner200
banner235
banner225
02 Mayıs 2016 Pazartesi 18:40
Drone talimatına Danıştay'da dava açıldı
banner188
banner213
banner230

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan drone'ların uçuşunu düzenleyen İnsansız Hava Aracı Sistemleri talimatının durdurulması ve iptali için Danıştay 10. Dairesi'ne dava açıldı.
Drone sahibi Cem Gürcan tarafından açılan davada, drone sahiplerine hukuki ve cezai olarak son derece ağır yaptırımlar içeren, hukuka, ceza hukukunun temel ilkelerine ve Anayasa’ya aykırı hükümler yeralması söz konusu olduğu belirtilerek, talimatın yürütmesinin durdurulması istendi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, son yıllarda kullanımı büyük oranda artan, drone'ların ithali, satışı, kayıt ve tescili, uçuşa elverişliğinin sağlanması, sistemleri kullanacak kişilerin sahip olması gereken nitelikleri düzenlemek amacıyla 22 Şubat 2016 tarihinde İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı yayınladı. Bu talimatın yayınlanmasının ardından drone sahipleri ve kullanıcılarının Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün sitesine girerek 1 Mayıs 2016 tarihine kadar kayıt işlemi yapmaları istenmiş, uymayanlara 17 bin lira idari para cezası kesileceği belirtilmişti.

İstanbul’daki drone kullanıcılarından Cem Gürcan, avukatları aracılığı ile bu talimatnamenin iptali için Danıştay 10. Dairesine dava açtı. 3 hafta süren bir incelemenin ardından talimatnamede hukuka ve Anayasaya aykırı olan maddelerin tespit edildiğini söyleyen Cem Gürcan, “Biz tek tek maddelere değil bütün talimatın yürütmesinin durdurulması için dava açtık” dedi. Dava dilekçesinde 1983 tarihli Türk Sivil Havacılık Kanunu’na dayandırılmış talimatnamenin bugünün koşullarını karşılamadığı belirtildi. Açılan davada, "İnternet üzerinde güvenli bir sistem oluşturuluncaya kadar online kayıt işlemlerinin durdurulması, 1 Mayıs 2016 tarihinden sonra kayıt ve tescil yaptırmayan drone kullanıcılarının karşılaşacağı yüksek miktardaki idari para cezalarının iptali, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne geniş yetki veren cezaların şahsiliği ilkesine aykırı hükümler taşıyan talimatnamenin yürütmesinin durdurulması ve iptali" istendi.

Danıştayın önümüzdeki günlerde konuyla ilgili dava günü belirleyeceği öğrenildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 02.05.2016 18:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol