banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
13 Ekim 2016 Perşembe 02:20
Dolarda tarihi rekor

Küresel piyasalarla birlikte Fed tutanakları beklenirken, güne 3.07 seviyesinden başlayan dolar, gün içerisinde 3,0974’e kadar çıkarak tarihi zirveyi gördü. Doların yükselişinde cari açığın beklentilerin üzerinde gelmesi, Binali Yıldırım’ın başkanlık sistemine yönelik açıklamaları ve bu akşam açıklanacak Fed tutanakları doların yükselişinde etkili oldu. AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım’ın kısa sürede başkanlık sistemini de içeren anayasa değişiklik tekliflerini TBMM’ye getirecekleri yönündeki açıklamalarının da etkisiyle kur ve faiz yönünü yukarı çevirirken, borsa endeksi kazançlarını geri verdi. Moody’s’in kredi notu indirimi sonrası yaklaşık 20 gündür TL’de gözlenen değer kaybı süreci bu sabah itibarıyla yerini sınırlı da olsa iyimserliğe bırakmış, dolar dünkü 3.0890 seviyesinden 3.07’li seviye kadar gerilemişti. Başbakanın açıklamaları öncesi 3.0715 seviyesinde işlem gören dolar kademeli olarak 3.0966 ile 3.0970 seviyesindeki tarihi zirveye oldukça yaklaştı. Öte yandan açıklama öncesi hafif pozitif seyreden BIST-100 endeksi de açıklamaların ardından eksiye döndü. Tahvil-bono piyasasında da 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde 15 baz puan civarında yükseliş yaşandı. Başbakan’ın açıklaması öncesi 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi işlem bazında 9.80 seviyesinde işlem görürken, açıklama sonrası yüzde 9.96 test edildi.

Başkanlık ateşi artırdı

Moody’s not indirimi sonrasında çıkışların yaşanabileceği endişesi, OHAL süresinin üç ay daha uzatılması kararı ve TCMB’nin kurdaki yükselişlere karşın faiz indirimlerine devam edeceği beklentileri ile petrol fiyatlarındaki yükseliş TL’nin gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmasında ana belirleyiciler olmaya devam ediyor.

Analistler son 20 günde bu gelişmelerle baskı altında olan piyasaların başkanlık açıklamalarının etkisiyle hızlı bir yükseliş yaşadığını ancak piyasalardaki ana belirleyicinin halen diğer gelişmeler olmaya devam ettiğini söylediler. Bir bankanın döviz masası müdürü, “TL’deki esas değer kaybına ilişkin faktörler halen mevcut; ancak bugün biraz iyimserlik vardı. Bu iyimserliği bitiren ve kurda ani sıçrama yaratan Başbakan’ın açıklamaları oldu” dedi. Bir başka bankacı ise, “Türkiye’nin çevresindeki riskler bu kadar yüksekken, olası askeri operasyonlar tartışılıyorken şuan ihtiyacımız olan son şey yeni bir başkanlık tartışması olacaktır” dedi. Söz konusu bankacıya göre, piyasa refleksi ile başkanlık haberlerine bir tepki yaşandı. Ancak çok büyük bir tepkiden bahsetmek mümkün değil. İlerleyen süreçte konunun piyasada yakından izlenmesini bekleniyor. Zira, sürecin işleyişine göre piyasa etkisi çok farklı olacak.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 13.10.2016 02:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerEkonomi
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177