banner200
banner222
19 Mart 2016 Cumartesi 14:00
‘Dokunma’ trafiği
banner188
banner213
banner230

AKP, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Meclis’te fezlekesi bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarını anayasa değişikliğiyle kaldıralım” çağrısının ardından dün CHP, MHP ve HDP’yi ziyaret ederek anayasa önerisi taslağını sundu ve destek istedi. CHP, geçici maddeye karşı çıkarken; MHP, önce terör suçlarında dokunulmazlıkların kaldırılması, sonra 83. maddede değişiklik yapılmasını önerdi.

Yeniden görüşülecek

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, dün CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve HDP grup yöneticilerinin Nevruz nedeniyle Ankara dışında olması nedeniyle Sırrı Süreyya Önder’i ayrı ayrı ziyaret ederek anayasa öneri taslağını sundu.

CHP’nin dokunulmazlıklar konusundaki duruşunun net olduğunu belirten Gök, “CHP kürsü dokunulmazlığı dışında bütün dokunulmazlıkların kaldırılmasını çok öteden beri ifade etmektedir. Kürsü dokunulmazlığı dışında bütün suçlardan dolayı milletvekillerinin herkes gibi yargı önünde hesap vermesini savunan bir partiyiz. Biz yapılacak değişikliğin 83. maddede yapılmasının dara doğru olacağını düşünüyoruz” dedi. Gök, pazartesi ya da salı günü AKP yetkilileriyle yeniden bir araya gelebileceklerini söyledi.

MHP: Önce HDP’liler

MHP’li Oktay Vural, AKP’nin önerisine karşılık önce “HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması”, ardından da 83. maddede kalıcı düzenleme yapılmasını önerdiklerini söyledi. Vural, “Önerimizin hedefi, parlamentoda atılacak adımların hangi hedeflerden geçeceğidir. 506 fezleke olmak üzere, terörle ilişkili olanları öne alıp, dokunulmazlığın kaldırılmasını öneriyoruz. Samimi olarak katkı sunacağız” dedi.

‘Arkasındayız’

HDP’li Önder, kürsü dokunulmazlığı hariç dokunulmazlıkların kaldırılması için ilkesel olarak daha önce hangi söylemde bulundularsa arkasında olduklarını belirterek, “Milim şaşmadan arkasındayız. Biz bu meselesinin kalıcı ve köklü bir revizyonla ele alınmasından yanayız. Geçici, bir defaya mahsus değil. Kürsü dokunulmazlığının dışında, her türlü dokunulmazlığın bütün vekiller için geçerli olmamasından yanayız” dedi.

‘Yetmez ama evet’

AKP’li Bostancı, önerilerinin muhalefet partilerinin “yetmez ama evet” diyebilecekleri, siyasi partilerin taleplerini sınırlı ölçüde olsa da içeren bir metin olduğunu söyledi. Dokunulmazlığı kaldırılacak milletvekillerinin tutuklanıp tutuklanmayacağı sorusu üzerine Bostancı, “Yargının nasıl davranacağını dosyaları bilmeden nasıl söyleyebilirim” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 19.03.2016 14:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol