banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
30 Eylül 2016 Cuma 16:40
Doktorların yaşamaz dediği 'Mucize bebek' hayata tutundu

Ev hanımı 38 yaşındaki Serap Uzun, 8 Haziran'da Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde üçüncü çocuğunu dünyaya getirdi. 6 aylık doğan, 700 gram ağırlığındaki erkek bebek, erken doğuma bağlı gelişen solunum rahatsızlıkları ve kalbindeki delik nedeniyle 20 gün sonra ambulans helikopterle Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi. Doktorların yaşama şansı vermediği bebek, 4 ameliyatın ardından hayata tutundu. Hastanede tedavisi devam eden bebek, 2 kilo 600 grama ulaştı. Uzun çifti sağlığına kavuşan oğullarına 'Umut' adını verdi.

'MUCİZE BEBEK'

Bebeklerinin hayata tutunma sürecini anlatan baba Yusuf Ziya Uzun, şöyle konuştu:

"Doktorlar bize 'Çok umutlanmayın, her şeye hazırlıklı olun’ dediler. Hiç kimsenin umudu yoktu ama o 'Yaşayacağım’ dedi. Ankara’ya geldiğinde 612 gram ağırlığındaydı. Ankara’da 4 aya yakın tedavi gördü, 4 tane ağır operasyon geçirdi. Şu anda 2 kilo 600 gram ağırlığına ulaştı ve mucizevi bir şekilde iyileşti. Ona, ‘Umut bebek’ demiştik ama şimdi hemşire ablaları ‘Mucize bebek’ diye sesleniyor."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 30.09.2016 16:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177