banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
13 Mayıs 2016 Cuma 13:41
Dizilerde yaprak dökümü başladı

Yeni sezona büyük umutlarla giren ancak reyting listelerinde beklenen performansı gösteremeyen diziler için yine tehlike çanları calmaya başladı. Yapımcıların bölüm başı 500 bin liradan başlayan bütçelerle çektigi dizilerin bu dönemdeki ilk kurbanı ise Star TV’de yayımlanan “Göç Zamanı” oldu. Önce kanal değiştiren dizi, burada da beklenen başarıyı elde edemeyince en sonunda kaldırıldı. Tek başarı çizgisinin reyting stratejisine bağlı olduğu dizi sektöründe 2016’nın sonuna kadar “Kara Sevda” hariç özellikle Star TV’de yayımlanan tüm dizilerin bitirilmesi bekleniyor. “Muhteşem Yüzyıl”ın devamı olarak aynı başarıyı göstereceğine inanıldığı için çekilen “Muhteşem Yüzyıl Kösem”in başarısızlığı da hayal kırıklığına uğrattı. Kulislerde dizinin bu sezon final yapacağı konuşuluyor. Öte yandan “Paramparça” dizisi, başrol oyuncusu Nurgül Yeşilçay’ın diziden çıkmasına karşın reytingleri aynı düzeyde ilerliyor.

En büyük gelir kaynağı olduğu için kanallar arası acımasız rekabetin yaşandığı dizi sektöründe, izleyicinin gözüne giren diziler ise yapımcıların uluslararası arenada da sesini duyurmasına imkân sağlıyor. En az 30 bölümü başarıyla yayımlanan diziler için ihracat kapıları da ardına kadar açılıyor. Bu alandaki yurtdışı pastanın büyüklüğüne baktığımızda ise yabancılar geçen yıl 250 milyon dolarlık Türk dizisi satın aldı. Bu yıl bu rakamın ise 300 milyon dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Oyuncular isyanda

Tüm oyuncuların aynı zorlu şartlar altında çalıştığı dizi sektöründe, 120 dakikanın çekimi için çekilen çile her defasında dile getirilse de sağlam bir sendikanın olmaması bu sorunun çözümüne de imkân tanımıyor. Oyuncuların en büyük tepkisi ise gece gündüz uykusuz kalınmasına rağmen dizilerin tutmaması olarak dile getiriliyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 13.05.2016 13:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177