banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
13 Ekim 2016 Perşembe 02:20
Diyanet’ten FETÖ yasağı

Diyanet, 81 il müftülüğüne gönderdiği genelgede, yurttaşlardan gelecek FETÖ’ye ilişkin soruların yanıtlanmadan Ankara’ya, skandal fetvaları ile gündemden düşmeyen Din İşleri Yüksek Kurulu’na yazılı olarak gönderilmesini istedi.

“FETÖ/PDY, PKK, DAEŞ ve diğer terör örgütlerine bulaşmış şahıslarla ilgili toplumsal ve ailevi ilişkiler konusunda gelen sorulara” da yanıt verilmemesi talimatını veren Diyanet, bu soruların da kurula yönlendirileceğini duyurdu.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez imzalı “Başkanlık Hizmetleri” konulu genelgede şu talimatlar verildi:

-Hiçbir personelimiz, dini görev içinde veya bu görevin dışında, her ne suretle olursa olsun, siyasi partilerden herhangi birini övemez veya yeremez.

-Silahlı darbe girişimi FETÖ / PDY’ye dair dini sorular, Din İşleri Yüksek Kurulu’na yazılı olarak gönderilecektir. Aile ve Dini Rehberlik Bürolarına, FETÖ/PDY, PKK, DAEŞ ve diğer terör örgütlerine bulaşmış şahıslarla ilgili toplumsal ve ailevi ilişkiler konusunda gelen sorulara cevap verilmeyecektir.

‘Mesaj ağı kurun'

-Müftülük ve Kuran Kursu öğreticileri arasında olağanüstü durumlarda amaç ve eylem birliği oluşturabilmek için mesaj, mail gibi iletişim ağı sistemi oluşturulacaktır.

-FETÖ/PDY’nin çokça işlediği ve toplumu yanlış yönlendirdiği “Dinlerarası Diyalog”, “başörtüsü”, “takıyye”, “ima ile namaz” konularında Din İşleri Yüksek Kurulu’nun fetvaları çerçevesinde halkımız aydınlatılacaktır.

-Vaaz ve hutbelerde; siyaset ve şahsiyet yapmaktan kaçınılacak, konu bütünlüğü sağlanacak, iç ve dış politik konulara kesinlikle girilmeyecektir.

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 13.10.2016 02:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177