banner200
banner235
banner225
20 Mayıs 2016 Cuma 16:00
Diyanet'ten cuma hutbesi: Sosyal medya aile yapısına zarar veriyor, mahremiyeti yok ediyor
banner188
banner213
banner230

Diyanet, bugün yayınladığı “mahremiyeti yitirmek mahrumiyettir” başlıklı cuma hutbesinde sosyal medya konusunda ‘uyarıda’ bulundu. İleri'nin haberine göre, sanal ortamın mahremiyete zarar verdiği savunulan hutbede, iffet ve hayanın İslam ahlakının vazgeçilmez iki değeri olduğu belirtildi.

Diyanet, hutbede bu kavramların kadın-erkek herkesi bağladığını belirterek, “İffetsizlik ve hayâsızlık, kadını ne kadar aşağıların aşağısına çekiyorsa erkeği de o derece alçaltmaktadır” dedi.

Hutbede sosyal medyayla ilgili şu ifadelere yer verildi:

- Aile mahremiyeti ihlal ve ifşa edildiğinde toplumda büyük kötülükler, bozulmalar ortaya çıkar.

- Kitle iletişim araçları ve sosyal medyanın sınır tanımaksızın ve ölçüsüzce mahremiyeti hiçe sayarak kullanımı, kişisel, ailevi ve toplumsal birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle ailemizi, yavrularımızı, gençlerimizi bütün bu kötülüklerden koruyacak bir merhamet ve mahremiyet eğitimine ihtiyacımız var. Bugün, çocuklarımızı her geçen gün hakikat dünyasından koparıp sanal dünyaya mahkûm eden bu gidişata karşı bilinçlendirmeye çok ihtiyacımız var. Ailenin temelini oluşturan muhabbet, merhamet, sevgi, sadakat ve mahremiyet gibi değerleri korumak ve gelecek nesillere aktarmak hususunda hepimize düşen büyük görevler ve sorumluluklar var. Yüce Rabbimiz, bizleri sorumluluklarının bilincinde olan kullarından eylesin.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 20.05.2016 16:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol