banner200
banner222
14 Ağustos 2016 Pazar 15:00
Dışişleri Bakanlığı'ndan Viyana Havalimanı'ndaki yazı hakkında açıklama
banner188
banner213
banner230

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanlığı tarafından, Viyana Uluslararası Havaalanı'nda Türkiye karşıtı ifade içeren ve Türkiye'de 15 yaş altındaki çocukların istismarına izin verildiğini iddia eden yazıya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, yetkili makamlarca gerekli girişimlerin ivedilikle yapıldığı kaydedilirken, Türkiye'nin 'çocuk hakları alanındaki uluslararası sözleşmelere ve ek protokollerine lafzı ve ruhuyla bağlı bir devlet' olduğu vurgulandı. Açıklamada, daha önce aynı havaalanında 'Türkiye tatili sadece Erdoğan'ı destekler' ifadelerinin yer aldığı hatırlatılarak, bu girişimlerin 300 bin Türk kökenlinin yaşadığı Avusturya'nın sosyal uyumunu zedelediği ifade edildi. 

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Viyana Uluslararası Havaalanı'nın yolcu salonunda 'Kronen Zeitung Gazetesi'ne ait elektronik panoda 13 Ağustos 2016 tarihinde Türkiye'de 15 yaşın altındaki çocukların istismarına izin verildiğini iddia eden, gerçeklerle hiçbir şekilde örtüşmeyen, çarpıtılmış bir haber başlığına yer verildiği görülmüştür. Bundan bir süre önce aynı panoda 'Türkiye tatili sadece Erdoğan'ı destekler' şeklinde yine maksatlı diğer bir başlık kullanılmıştı. Avrupa'nın merkezinde yer alan ve çeşitli milletlerden yolcuların yoğun şekilde kullandıkları bir uluslararası havaalanının, dost bir ülkeyi ve milleti karalamak amacıyla saygınlığı bulunmayan bir gazete tarafından yayınlanan bu tür sorumsuz, çarpık ve yanlış mesajların yayılmasına alet edilmesinden esef duyuyoruz ve şiddetle kınıyoruz. Bu konuda aynı gün Bakanlığımızca Ankara'daki Avusturya Büyükelçiliği nezdinde ve Viyana'da Büyükelçiliğimizce gerekli girişimlerde bulunulmuş, tepkimiz dile getirilmiştir. Türkiye evrensel insan haklarının korunup geliştirilmesini her daim kendine hedef edinmiş, uluslararası toplumun saygın bir üyesi olarak çocuk hakları alanındaki uluslararası sözleşmelere ve ek protokollerine lafzı ve ruhuyla bağlı bir devlettir. Ülkemiz bu alandaki sorumluluklarının ve ödevlerinin bilincindedir."

"AVUSTURYA'DA SOSYAL UYUMU VE HUZURU DA ZEDELEMEKTEDİR"

Açıklamada, Avrupa'da giderek artan ırkçılık ve yabancı düşmanlığının yükselen merkezi konumundaki bir ülkenin, siyaset dünyası, medyası ve toplumuyla bu hastalıkları iyileştirmeye odaklanması gerekmektiği kaydedilerek şöyle denildi:

"Bunun yerine burada bir kısım sorumsuz medyanın, başka ülkelerdeki yargı kararlarını dahi bir topluma karşı nefret ve düşmanlık söylemlerini beslemek amacıyla çarpıtarak yansıtabilmesini bu hastalıkların tezahürü olarak görüyoruz. Ne yazık ki son dönemde bazı Avusturyalı siyasetçilerin ve yetkililerin Türkiye ve Türkiye'nin AB üyeliği karşıtı beyanları bu tür karalayıcı haberleri teşvik edici niteliktedir. Bu eğilim 300 binden fazla Türkiye kökenli insanın yaşadığı Avusturya'da sosyal uyumu ve huzuru da zedelemektedir."Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 14.08.2016 15:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol