banner200
banner222
09 Şubat 2016 Salı 15:41
Diş eksikliği bunama sebebi
banner188
banner213
banner230

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, Amerika’da yapılan bir araştırmara, diş kaybı ve ağız hastalıklarının ileriki yaşlarda bunama riskini artırdığını ortaya koyduğunu anlattı. Kökdemir, "Biz diş hekimleri olarak bunama şikayeti olanların genel popülasyona göre daha kötü ağız hijyenine sahip olduğunu ve dişlerini kaybetme olasılıklarının daha fazla olduğunu biliyoruz.” dedi.

Bunamanın beynin algılama (kognitif) fonksiyonunun kaybı ile karakterize olan bir durum olduğunu aktaran Kökdemir, "Bu durumun görüldüğü kişilerde hafıza kaybı, dikkat eksikliği ya da konuşulanı anlayamama gibi problemlere rastlanabilir. İlerlemiş durumda hasta; tarih, nerde olduğu ya da kim olduğu hakkında fikre sahip olmayabilir." diye konuştu.

Kentucky Üniversitesi'nde 144 kişi üzerinde yapılan çalışmanın 12 yıl devam ettiğini kaydeden Kökdemir, bu kişilerin dental ve medikal kayıtlar incelendiğiğini belirtti. Yapılan çalışmadaki kişilerin 75 ve 95 yaşlar arasında olduğuun vurgulayan Kökdemir, "Bu araştırmanın sonuçlarına göre, ağzındaki diş sayısı dokuzdan az olan katılımcılarda, diğerlerine göre daha fazla bunama görüldüğü tespit edildi." ifadelerini kullandı.

ENFEKSİYONLAR BEYİNDE HASARA YOL AÇABİLİR

Hastanın bunamaya bağlı ağız hijyeni yetersizliğinden dolayı diş kaybedebileceği gibi, bunama ve diş kaybına sebep olan nedenlerin ortak olabileceği de düşünüldüğünü anlatan Kökdemir, erken yaşta görülen beslenme bozukluğu, enfeksiyonlar veya kronik hastalıkların diş kaybına, beyinde hasara yol açabildiğini bildirdi. Kökdemir, yine de diş kaybı ve bunama arasında direkt bağlantının ortaya konabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu aktardı.

'HASTA YAKINLARI DİKKATLİ VE DUYARLI OLMALI'

Kökdemir, demans (bunama) görülen kişilerde, ağrı da dahil olmak üzere diş ihtiyaçlarını ifade etmenin her zaman mümkün olmayabildiğini dile getirdi. Bu kişilerde diş problemlerinin olup olmadığı düzenli ağız kontrolleri ile sağlanabileceğini dile getiren Kökdemir, yakınlarının bu konu hakkında bilinçli ve duyarlı olması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 09.02.2016 15:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol