banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
18 Nisan 2016 Pazartesi 18:00
Dink cinayeti davası öncesi 'büyük ağabey' konuştu

Hrant Dink cinayetine ilişkin birleşen iki davanın ilk duruşması yarın görülecek. 8'i tutuklu 34 sanık ilk kez bir arada hakim karşısına çıkacak.

Duruşma öncesi davanın sanıklarından Erhan Tuncel, “Türkiye için yaptıklarım paha biçilemez, hiç kimse de gölgem dahi olamaz, yıllardır rol çalan ahmaklarla da hesaplaşacağım” dedi.

Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından gözaltına alınıp cinayetin “azmettiricisi” olarak tutuklanan Erhan Tuncel’in Emniyet’in “Yardımcı İstihbarat Elemanı” (YİE) olduğu tespit edilmişti. Kamuoyunda “Büyük Ağabey” olarak bilinen Erhan Tuncel, duruşma öncesi “Hesaplaşma günü geldi, yarın başlıyoruz” dedi.   

“KİRLİ YAPIYLA HESAPLAŞACAĞIM”

Erhan Tuncel Twitter’da şunları yazdı:

“Hayat kurtaran kahraman iken, can alan katil imajı oluşturmak için, yıllarca hakkımda çalışma yapan, ailemi gençliğimi sevdamı istikbalimi bedel olarak verdiğim, bu arada hem şahsıma hem insanlığa hem de Türkiye ye oynadıkları oyunları, cesaretim, metanetim zekam ve ileri görüşlülüğümle savaşıp kurdukları oyunları bozarak alt etmeye vesile olduğum kirli yapıyla hesaplaşma günü geldi, yarın başlıyoruz. Türkiye için yaptıklarım paha biçilemez, hiç kimse de gölgem dahi olamaz, yıllardır rol çalan ahmaklarla da hesaplaşacağım.” 

İŞTE DAVANIN DETAYLARI

Hrant Dink davası İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Dink ana davası ile Dink suikastında kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddiasına ilişkin birleşen her iki davanın görülmesi 3 gün sürecek.

Mahkeme heyeti, her iki dava arasında irtibat bulunması, atılı suçun niteliği, maddi gerçeğin açığa çıkabilmesi için davaların birlikte görülmesinin zorunluluk olduğu kanaatine varmıştı. 

Mahkeme heyeti, her iki dava arasında irtibat bulunması, atılı suçun niteliği, maddi gerçeğin açığa çıkabilmesi için davaların birlikte görülmesinin zorunluluk olduğu kanaatine varmıştı.

Dink suikastında kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddiasına ilişkin 26 şüpheli bulunuyor. Sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek, Ercan Demir, Muhittin Zenit ve Özkan Mumcu tutuklu yargılanıyor.

Dink ana davasında da Ogün Samast, Yasin Hayal ve Ersin Yolcu tutuklu bulunuyor.

Hakkında yakalama kararı bulunan sanıklardan Ahmet İskender ise hala firari olarak aranıyor.

Engin Dinç katılmıyor

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin dava sanıklarından Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç 19 Nisan'da görülecek davaya katılmayacak. Dinç'in kamu görevlilerinin ilk defa hakim karşısına çıkacağı davaya katılmama mazereti ise, neredeyse her ay bir bombanın patladığı "Ülkede son dönemlerdeki terörle mücadelenin yoğunluğu."

Dinç'in avukatları 15 Nisan'da mahkemeye sundukları mazeret dilekçesinde Dinç'in duruşmaya katılamayacağını belirtti. Dilekçede Dinç'in halen Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı olduğu belirtilerek, "Bilindiği gibi ülkemizde son dönemlerde terörle mücadelede yoğunluk söz konusudur. Bu nedenle mahkemeniz nezdinde 2016/32 esas sayılı devam eden dosyanın 19-21 Nisan 2016 tarihinde yapılacak olan duruşmada müvekkilin bulunması güçlük arz etmektedir. Nazik durumun dikkate alınarak adı geçen tarihlerde müvekkilin görevi nedeniyle mazeretli sayılmasına karar verilmesini talep ederim" denildi. (Kaynak: Agos)

İşte Erhan Tuncel’in o mesajları:

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 18.04.2016 18:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177