banner200
banner235
banner225
17 Ağustos 2016 Çarşamba 14:20
'Devlet, zorunlu din dersleri adı altında verdiği asimilasyon politikalarından vazgeçmeli'
banner188
banner213
banner230

Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür-Sanat Etkinlikleri çerçevesinde Alevi kurumlarının yıllık değerlendirme toplantısı Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesi'nde yapıldı.

Toplantının sonuç bildirgesinde Alevi kurumları taleplerini 12 maddeyle açıkladı.

 Hacıbektaş Belediye Başkarı Ali Rıza Selmanpakoğlu önderliğinde Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve Divan Başkanlığını İsmail Saçlı'nın yaptığı yıllık değerlendirme toplantısını Alevi, Bektaşi sivil toplum kuruluşlarının ve kanaat önderleri, ocak örnekleri, alevi dede ve babaları ile Alevi Bektaşi dernekleri, vakıfları ve federasyon yöneticileri katıldı. Toplantı sonrası Alevi kurumlarının istekleri 12 maddelik bir bildiriyle açıklandı.   Bildiride alevi yerleşimlerine sığınmacı kampları yapılmasından vazgeçilmesi istenerek şöyle denildi:
"Cemevlerimiz ibadethanemizdir. Bu konuda yasal düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz. AİHM kararları uygulanmalıdır.   Alevi inancının ihtiyaçlarını karşılamak için genel bütçeden pay ayrılması ve tüm inançlara eşit davranılmalıdır.   Devlet, zorunlu din dersleri adı altında verdiği eğitimle asimilasyon politikalarından vazgeçmeli, Alevi köylerine cami yapma politikasından vazgeçmelidir.   Kamuda personel alımlarında ayrımcılık yapılmamalı, liyakate göre işlem yapılmalıdır.   Devlet mezhep ve cemaat anlayışına göre değil, laik demokratik bir anayasaya göre yönetilmelidir.   Devlet tüm inançlara eşit mesafede durmalı, inançları ve inanç merkezlerini tarif etmemeli.   Bizler alevi kurumları olarak her türlü darbeye ve teröre karşıyız.   Alevilerin dergahları sahiplerine iade edilmelidir. Ancak tekke ve zaviyeleri kaldıran yasa korunmalıdır.   Alevi yerleşkelerine mülteci kampları yapmaktan vazgeçilmeli.   Devlet televizyonlarında alevi inançlarına yer verilmelidir.   Muharrem ayında Aşure Günü resmi tatil olmalıdır."Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 17.08.2016 14:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol