banner200
banner222
19 Şubat 2016 Cuma 09:20
Devlet ‘PYD’ dedi
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’daki saldırıya ilişkin son bilgileri Genelkurmay Karargâhı’nda verdi.

Erdoğan, “Gerek PKK, gerekse PYD’nin her ne kadar başında olanlar bu işin kendileriyle alakalı olmadığını söylüyorlarsa da bu bunlara ait olduğu ortaya çıkmış vaziyettedir” dedi.

Davutoğlu ise, “İntihar saldırısını gerçekleştiren Salih Neccar isimli kişi. Türkiye içindeki bölücü terör örgütü mensuplarıyla ve Suriye’den sızan YPG mensubu bir kişinin birlikte gerçekleştirdiği ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Saldırının doğrudan YPG irtibatı ortaya konmuştur” dedi. Davutoğlu, “Bu saldırıdan Suriye rejimi sorumludur. Suriye rejimine karşı her türlü tedbiri almak bizde mahfuzdur” ifadelerini kullanırken; Rusya ile ilgili olarak da, “Kınama yetmez. Terör piyonu onları da vurur” diye konuştu.

Davutoğlu ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Erdoğan ile olayı değerlendiklerini ve gece boyu istihbarat bilgilerini topladıklarını dile getirdi. Davutoğlu, “Kesin bir şekilde bu saldırının Türkiye içindeki bölücü terör örgütü mensuplarıyla Suriye’den sızan YPG mensubu bir kişinin birlikte gerçekleştirdikleri ortaya çıkmaktadır. Bu, intihar saldırısını gerçekleştiren Salih Neccal isimli, Amude 1992 doğumlu. Amude Kuzey Suriye’de bir şehir, Haseke bölgesinde. Dolayısıyla saldırının doğrudan YPG irtibatı ortaya konmuştur” bilgisini verdi.

‘Kuzey Irak’tan da destek’

Erdoğan da karargâhı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, yaşamını yitiren 28 yurttaştan 20’sinin rütbeli olduğu bilgisini verdi. Erdoğan, “İşin kökenine indiğimizde burada ulusal olmaktan öte ulusal ve uluslararası bir terör boyutuna bu işin ulaştığını görüyoruz. Gerek PKK, gerekse PYD’nin her ne kadar başında olanlar bu işin kendileriyle alakalı olmadığını söylüyorlarsa da bu iş son olarak İçişleri Bakanlığımızın da tüm istihbarat örgütlerimizin de elde ettiği bilgilerle belgelerle bunlara ait olduğu ortaya çıkmış vaziyettedir” diye konuştu.

PYD: Ankara saldırısıyla bir ilgimiz yok

Ankara’da 28 kişinin öldüğü, 61 kişinin yaralandığı bombalı saldırının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, PKK ve Suriye’den sızan bir YPG’linin gerçekleştirdiğini söyledi. Davutoğlu, saldırıyla ilgili 14 kişinin gözaltına alındığını söylemiş, canlı bombanın da Salih Necar isimli YPG üyesi olduğunu belirtti. İMÇ’ye konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Ankara saldırısının sorumlusu oldukları yönündeki açıklamayı reddetti ve “Salih Neccar” olarak açıklanan saldırganı da tanımadıklarını söyledi. Müslim, “Bu kesinlikle doğru değil. Kürtlerin Ankara’da yaşanan olayla hiçbir ilgisi yok. Burada olanlar, Türkiye’nin IŞİD’le mücadelesiyle bağlantılı. Nitekim Türkiye’de yaşayan IŞİD unsurları var” ifadelerini kullandı. “Türkiye’ye hiçbir saldırımız olmamıştır” diyen Müslim, “Rojava’ya saldırı bahanesi aramasınlar” dedi.

Çok tehlikeli bir oyun

Müslim, T24’e yaptığı açıklamada ise “Türkiye şimdiye kadar desteklediği Nusra ve DAİŞ’ten (IŞİD) vazgeçmelidir. Nusra ve DAİŞ şu an tutuşmuş haldedir. Onlara yardım etmek ve yanında durmak da yanlıştır” ifadelerini kullandı. Müslim, “Suriye’de şiddetin tırmanmasında Türkiye’nin rolü büyük. Türkiye politikalarını gözden geçirmelidir. Bu hem Türkiye halklarının, hem de Ortadoğu halklarının yararına olacaktır” dedi.

Amaç Rojava’ya saldırmak

YPG Genel Komutanlığı da saldırıyla ilgilerinin olmadığını belirtti. Davutoğlu’nun “Ankara saldırısını YPG yaptı” açıklamasına tepki gösteren YPG Genel Komutanlığı, “Davutoğlu, bu açıklama ile Suriye ve Rojava’ya yönelik saldırıya zemin hazırlamak istemektedir. Bizim bu olayla hiçbir ilişkimiz yoktur. Sadece bu saldırı değil, hiçbir zaman Türkiye’ye karşı bir saldırı içinde olmadık” denildi.

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 19.02.2016 09:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol