banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
27 Şubat 2016 Cumartesi 23:00
Dev derbi Fenerbahçe'nin

Fenerbahçe, Spor Toto Basketbol Ligi 19. hafta maçında Galatasaray Odebank ile karşılaştı. İlk yarısını 41-36 önde geçtiği maçı 77-68 kazanan Fenerbahçe, ligdeki 15. galibiyetine imza attı ve puanını 34’e yükseltti.

Fenerbahçe maça Datome, Bobby Dixon, Jan Vesely, Nikola Kalinic ve Ricky Hickman, Galatasaray Odeabank ise Vladimir Micov, Lasme, Sinan Güler, Schilb ve Davis beşiyle başladı.

İlk çeyreğin sonlarında Galatasaray Odeabank, 9-0′lık serinin de katkısıyla 1. periyodu 22-17 önde tamamladı. İkinci çeyrekte Fenerbahçe pota alanını iyi kullandı ve rakibine karşı uzunlarıyla üstünlük kurdu. Fenerbahçe 24-14′lük periyot skoru bularak 41-36′le soyunma odasına önde gitti.
İlk yarıda Fenerbahçe’de bencten gelen Udoh 11, Datome 7, Kalinic ile Bogdanovic 6′şar ve Dixon 5 sayıyla oynadı. Galatasaray Odeabank’ta ise Schilb ile Lasme 9′ar, Göksenin 6, Sinan ile Micov 5′er, McCollum 2 sayı üretti.

İKİNCİ YARIDA FENERBAHÇE RÜZGARI
Fenerbahçe ikinci yarı çok hızlı başladı. İlk üç dakika geride kalırken ev sahibi ekip 11 sayı buldu ve Ergin Ataman’ın molası geldi. Oyunun kontrolünü elinde tutan Fenerbahçe, Melih’in skor katkısıyla bu bölümde Galatasaray’ı 17 sayıda tuttu ve final periyoduna 62-53 önde girdi.
Final periyodunda Fenerbahçe oyunun kontrolünü elinde tutmaya devam etti. Özellikle potaaltında rakibine büyük üstünlük kuran Sarı-Lacivertliler, ezeli rakibi karşısında farkı çift hanelerde korudu. Fenerbahçe mücadeleden galip ayrılarak üst üste 7. galibiyetini aldı.

Fenerbahçe’de Udoh 15, Vesely 13, Bogdanovic ile Dixon 10′ar sayıyla oynadı.

Bu sezon 6. mağlubiyetini alan Galatasaray Odeabank’da Lasme 21 sayıyla maçın en skoreri olurken Schilb 14 ve Sinan Güler 11 sayıyla maçı tamamladı.

STEVE NASH ÜLKER ARENA'DA

Öte yandan Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımının Genel Menajeri Maurizio Gherardini’yi ziyarete gelen NBA’in efsane isimlerinden Steve Nash, maçı salonda izledi. Kanadalı efsaneye imzalı basketbol topu hediye edildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 27.02.2016 23:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerBasketbolSpor
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177