banner200
banner222
27 Ağustos 2016 Cumartesi 08:00
Deraya orduya teslim
banner188
banner213
banner230

Harabeye dönen Deraya’nın bir çok bölgesinde muhaliflerden boşalan yerlere Suriye askerleri yerleşti.

Suriye’nin güneybatısındaki Dera kentinde 2011’de başlayan protestoların yayıldığı ve çatışmaya dönüştüğü ilk bölgelerden biri olan başkent Şam’ın Deraya kasabasında cihatçılar teslim bayrağını tümden çekti. Bu yılın ortasında Suriye hükümet güçlerinin yüzde 65’ini kontrolüne aldığı ve kuşatmayı sıkılaştırdığı kasabada sayıları 700’le ifade edilen cihatçıların küçük bir kısmı aftan yararlanma karşılığı teslim oldu. Diğerleri silahlarını teslim ederek aileleriyle birlikte Nusra ile Ahrar’ın kontrolündeki İdlib vilayetine güvenli geçişi kabul etti.

Tahliyeler başladı

Sivillerin tahliyesiyle ilgili anlaşmaya da varıldı. Yeniden yaşanabilir hale getirilip yaralar sarılana kadar Deraya’dan çıkarılacak 4 bin sivil, önce kabul merkezlerinde ağırlanacak, ardından Şam’ın hükümet kontrolündeki kasabalarına yerleştirilecek. Sivillere ilk desteği ambulanslarla gelen BM ve Kızılhaç ekipleri sağlıyor. AFP’ye konuşan bir militan, Deraya’nın tümüyle yerle yeksan olduğunu, yaşanamaz hale geldiğini söyledi. Militan kasabadan ayrılanların ruh halini “Bu en zor an. Genci, yaşlısı herkes ağlıyor. Herkes birbirine veda ediyor, çocuklar okullarıyla, anneler mezardaki evlatlarıyla vedalaşıyor” diye aktardı. Militanların ve sivillerin otobüslerle yapılan ayrı ayrı tahliyesinin 4 gün sürmesi bekleniyor. Ardından hükümet güçleri kontrolü tamamen ele alacak.

4 yıldır kuşatma altında

Batı medyasının “isyanın sembolik merkezlerinden” diye nitelediği Deraya’dan Ağustos 2012’de ordunun evev baskın yapıp onlarca, hatta yüzlerce kişiyi öldürdüğü haberleri gelmişti. 2012 sonundan beri hükümet kuşatmasındaki kasabaya tam teşekküllü ilk insani yardım haziranda ulaştı. Mezze askeri üssüne yakınlığı sebebiyle kritik önemdeki Deraya’da son dönemde iki cihatçı grup kalmıştı: Nusra liderliğindeki Fetih Ordusu unsurlarından Ecnad eş Şam (Şam’ın Askerleri), yerel unsurlardan oluşan ve ABD’den tanksavar alan Şüheda el İslam (İslam Şehitleri) Tugayı. Cihatçılar, Deraya’ya 4 yılda binlerce varil bombasıyla roket atıldığını iddia ediyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 27.08.2016 08:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol