banner200
banner222
03 Mayıs 2016 Salı 19:20
Demirtaş'tan 'Mahkemeye gitmeyeceğiz' çıkışı
banner188
banner213
banner230

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Arkadaşlarımız tutuklanır, milletvekilliklerinin düşürülmesine kadar gidilirse hiçbir seçenek bizim açımızdan tartışılmaz olmayacaktır. Parlamentoları partiler değil, halk kurar ve halk isterse birden fazla parlamento da kurar." açıklamasında bulundu.

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Demirtaş, Miraç Kandili'nin hayırlı olmasını temenni etti. Demirtaş, İstanbul'da yapılan 1 Mayıs kutlamalarında partililerin hedef gözetilerek müdahaleye uğradığını savunarak, kitlelerin alanlara akmasının engellendiğini söyledi..

"Sokağın canlı, diri olmadığı bir ülkede zaten diktatörlük inşa edilmiş demektir." diyen Demirtaş, Türkiye'nin her yerinde insanların hükümete yönelik protestolarını rahatlıkla yapması gerektiğini belirtti.

"HÜKÜMET YILLARDIR MUHALEFETTEYMİŞ GİBİ DAVRANIYOR"

Demirtaş, Kilis'e sadece birkaç ayda 60 roketin altıldığını ve bunun göstere göstere yapıldığını ileri sürerken, PYD'nin sınırın öbür tarafından Türkiye'ye tek bir çakıl taşı dahi atmadığını ifade etti. Her gün bir yerlerde bombaların patladığını vurgulayan Demirtaş, hükümetin yıllardır muhalefetteymiş gibi davrandığını söyledi.

IŞİD'in saldırıları sonrası TSK'nin yaptığı açıklamaları eleştiren Demirtaş "IŞİD Kilis’e roket atıyor, her seferinde bir saat sonra Genel Kurmay açıklama yapıyor, "Şu kadar IŞİD üyesi öldürüldü" diye.Bari bir kaç gün sonra yap açıklamanı. Ne ara bombaladınız, o cenazeleri ne ara saydınız?" dedi.

DOKUNULMAZLIK KAVGALARI

Anayasa Komisyonundaki kavgaya da değinen Demirtaş, şöyle devam etti:

"AKP cenahının seçip komisyonlara gönderdiği tetikçi ekibin de niyetinden anlaşılıyor ki bunlar şiddetle, silahla, zorbalıkla bütün Türkiye'yi dizayn etmeye çalışıyorlar. Dokunulmazlıklar mevzusu bütün bu darbe sürecinden asla bağımsız ele alınmayacak bir girişimdir. 7 Haziran darbesi Türkiye'deki askeri darbeler dışında, 28 Şubat dışında gerçekleşmiş başka bir tür darbedir. Darbe halen devam ediyor.

Bizde bu darbeyi durdurmaya çalışan tek gücüz. Dokunulmazlık mevzusu doğrudan bunlarla bağlantılıdır. Süreci başlatan da saraydaki zatın kendisidir."

"KAFASI BASMAYAN BİR GRUP TETİKÇİYİ BU GÜNLERDE KAZMA OLARAK, SOPA OLARAK, KALAS OLARAK KULLANMAK İÇİN ÖZELLİKLE SEÇMİŞLER"

HDP milletvekilleri üzerinden intikam alınmaya çalışıldığını savunan Demirtaş, "Tetikçi bir ekip göndermişler oraya. Bunlar milletvekili seçerken buna dikkat etmişler. Özellikle kafası basmayan bir grup tetikçiyi bu günlerde, kazma olarak, sopa olarak, kalas olarak kullanmak için özellikle seçmişler. Stajyer Başbakan çıkmış bunları kutluyor." ifadesini kullandı.

"HDP'Yİ TASFİYE ETME, KÜRTLER BAŞTA OLMAK ÜZERE BÜTÜN FARKLILARI MECLİS'TEN ATMA YASASI"

Selahattin Demirtaş, komisyon çalışmalarıyla ilgili asıl kutlanması gerekenin HDP milletvekilleri olduğunu dile getirdi. Demirtaş, dokunulmazlıklara ilişkin konuşma aşamasının geçildiğini, teklifin Genel Kurula getirileceğini, bunun adının da dokunulmazlıkların kaldırılması değil "HDP'yi tasfiye etme yasası ve Kürtler başta olmak üzere bütün farklılıkları parlamentodan atma yasası" olduğunu söyledi.

Tek bir arkadaşlarının bile ifade için çağrıldıklarında savcılığa veya mahkemeye gitmeyeceklerini belirten Demirtaş, "Öyle bu iş tereyağından kıl çeker gibi sizin istediğiniz mecrada yürümeyecek. Siz buraya seçimle biz KPSS sınavıyla gelmedik." dedi.

"HALK İSTERSE BİRDEN FAZLA PARLAMENTO DA KURAR"

Demirtaş, şunları kaydetti:

"Sizlerle eşitiz biz. Parlamento halkın iradesidir, burayı savunacağız. Arkadaşlarımız tutuklanır, milletvekilliklerinin düşürülmesine kadar gidilirse hiçbir seçenek bizim açımızdan tartışılmaz olmayacaktır. Parlamentoları partiler değil, halk kurar ve halk isterse birden fazla parlamento da kurar. Halk böyledir. Eğer ki o noktaya getirmek arzusundaysalar şu grup, 59 kişiyle halkının yanında olur. Halk ne isterse onu yapmaya muktedir olur ve bizde halkımızın önünde asla engel olmayız. Parlamentonun iradesini savunmak AKP'nin iradesini savunmak değildir.AKP yenilecektir. Saray yenilecektir. Bundan şüpheniz olmasın. Biz kazanacağız!"

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.05.2016 19:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol