banner200
banner235
banner225
03 Nisan 2016 Pazar 12:19
Demirtaş'tan Davutoğlu'na sert sözler: Bunu diyemezsin
banner188
banner213
banner230

 

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş başkanlığında genel merkez binasında toplandı. Demirtaş, toplantının basına açık kısmında yaptığı konuşmada Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Diyarbakır ziyaretinde “Sur’da bir evimin olmasını istiyorum” sözleriyle ilgili, “Başbakan olarak müteahhit gibi bakamazsın. Sur’da benim evim olsun, diyemezsin” dedi.

Demirtaş’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Davutoğlu TOKİ’nin taşeronu gibi davranıyor. Zannedersiniz TOKİ müteahhit ve ihale almaya gitmiş. Sürekli yıkmaktan bahsediyor, inşaat faaliyetinden bahsediyor. Müteahhit kötü bir şey değildir. Ama Başbakan olarak müteahhit gibi bakamazsın. Sur’da benim evim olsun, diyemezsin. Burada ne kadar rant çıkar, kaç kişiye dağıtırız, diyemezsiniz. Hükümet kimliksiz kentler yaratmak istiyor. Arap Suriyeli mültecileri vatandaş haline getirip buralara yerleştirme plan hazırlıyorlar. Daha önce baba Esat bu uygulamayı Kürtlerin yaşadığı bölgede yapmıştı. Sınır hattı boyunca Cizre, Silopi, Nusaybin, Ceylanpınar, Viranşehir ve o hattın tamamına Arap Suriyelileri vatandaş haline getirilerek yerleştirilmeye çalışılıyor. Bugün aynısını AKP hükümeti planlıyor. Orada o kasabaların yanına yeni kasabaları yapacaklarını söylüyorlar. Ancak masada alınan kararlar sahada kolay uygulanmaz. Ve uygulanmasına da müsaade etmeyeceğiz."

CİNSEL İSTİSMAR

"Bundan daha bariz suç ve ahlaksızlık olabilir mi? Bütün Türkiye’de böyle olaylar yaşanıyor. Kıyamet nerede koptu. Kıyamet Ensar Vakfı’na dokundurtmayız da kopuyor. Çocuklara tecavüzde kopmuyor. Yüzlerce vakıf bir araya geliyor. Çocuk tecavüzünü koruyorlar. Bu vakıflar ‘hepimiz Ensar’ız’ diyebiliyorlar. Doğru hepiniz Ensar’sınız hepiniz bu tecavüz kültürünü içselleştirmişsiniz. Bu aileler neden bu kadar sessizler, tehdit mi ediliyorlar?"

CHP

"AKP’yi bu kadar pervasızlaştıran durum da budur. Yeter ki Kürtler hak kazanması diye CHP devletçi bir bakış açısıyla AKP’nin yanında yer almıştır. Bu parti sosyal demokrat kimliklidir. Defalarca çağrı yaptım Kemal Bey’den ses çıkmıyor. 200 kişi yakıldı, siz Cizre ile ilgili bir eleştiri cümlesi kurmamış, Cizre ile ilgili tek bir cümle kurmuş değilsiniz. Tam tersi ‘Terörle mücadelede hükümete açık çek veriyorum’ dedi. Verdiğiniz açık çek ile bakın ne yaptılar, görmeniz gerekiyor."

YENİ ANAYASA

"Bir parti anayasayı tek başına yapmaya kalkar mı? Göstermelik ağza bir parmak bal çalma vaadiyle bir maddeye ihtiyaçları vardır. O maddeye bağlı yargı ve yürütme ile ilgili değişlikler sadece bunu istiyorlar. Buna bağlı yarı başkanlık başkanlıktır. Bu da çakma milliyetçilerin desteğiyle referanduma götürmeye çalışıyorlar. Buna ‘AKP yasası’ deyin ‘orman kanunu’ deyin ama anayasa diyemezsiniz. Anayasa herkesin ortaklaştığı toplumsal sözleşmedir. Davutoğlu Bakanlar Kurulu’nu dahi kendi iradesiyle toplayamıyor. Kendi iradesi sıfıra inmiş. Anayasa teklifi yapması mümkün değildir. Başbakan önümüzdeki hafta çaresiz dönüşler yaşayacak biz de izleyeceğiz. Davutoğlu, benden daha fazla çıkıp Erdoğan’a seni başkan yaptırmayacağız demek istiyor ama söyleyemiyor.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.04.2016 12:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol