banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
01 Şubat 2016 Pazartesi 18:20
Demirtaş: Örtünün altındaki kurt ortaya çıktı

HDP’de dün yapılan Genişletilmiş PM toplantısında yeni dönemde görev yapacak PM üyeleri ilk kez bir araya geldi. Toplantıda geçen hafta düzenlenen kongreyle göreve gelen PM üyeleri arasından yeni MYK’nin belirlenmesine yönelik tartışmalar yürütüldü. 24 Ocak’ta yapılan kongrede 100 PM üyesinin 76’sı değişmişti. Bu kapsamda MYK yapısı da yenilendi.

Toplantının açılışında konuşan HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ; Kürt halkının AKP’yi seçmemesi ve Erdoğan’ı başkan yapmamasının diyetini ödediğini kaydetti.

Muhalefet eksiği

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı felakete karşı tüm ilericilerin birleşmesi gerektiğini belirterek, “Kimse partizanlık yaparak ülkenin geleceğini bunlara teslim etmemeli. Muhalefet kendi eksikliğini görmeli ve Türkiye’nin geleceğini kurtaracak cesur ittifaklaşmalar ve bloklaşmalar yapılmalı. Bizimle hareket etmek isteyen ya da HDP bizimle hareket etsin diyenler; Türkiye’deki tüm ilericiler olarak birleşmek zorundayız. HDP’liler olarak değil, Kürtler olarak değil. Hep birlikte başka partilerle, başka sendikalarla olabiliriz. Muhalafet kendi eksikliğini görmeli ve Türkiye’nin geleceğini kurtaracak cesur ittifaklaşmalar ve bloklaşmalar yapmalı” diye konuştu.

AKP’nin 2008’e kadar gizli ajandayla hareket ettiğine işaret eden Demirtaş, bu tarihe kadar mağdur bir demokrat görüntüsü çizildiğini belirterek, “Örtünün altındaki kurt, ilk Cumhurbaşkanı seçimden sonra ortaya çıktı. Sistem değişmiştir dendi. Başkanlık sistemine geçtik, gerisi artık anayasayı bana uydurmaktan ibarettir” dedi. Demirtaş kamplaşmanın bir kıvılcımla iç savaşa dönebileceğini söyledi.

HDP MYK üyeleri belli oldu

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 01.02.2016 18:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177