banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
13 Haziran 2016 Pazartesi 03:40
Demirkol: "Fatih hoca sonuçtan mutludur"

A Milli Takım'ın Hırvatistan'a yenildiği EURO 2016 karşılaşmasını Mehmet Demirkol yorumladı.

Spor yazarı Mehmet Demirkol, Türkiye-Hırvatistan karşılaşmasının ardından NTV Spor canlı yayınına bağlanan A Milli Takım'ı değerlendirdi.

"FATİH HOCA'NIN SONUÇTAN MUTLU OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"

Milli Takım'ın fark yemekten kurtulduğunu ve Fatih Terim'in bu nedenle skordan mutlu olabileceğini söyleyen Mehmet Demirkol, "Ucuz kurtulduk demek lazım sanırım. Onların orta sahası bizden daha formdaydı. Galiba bizim oyuncuların isimleri form durumlarını gölgeledi. Form durumlarını göremez olduk. Gökhan'ın ortası, Ozan'ın kafası dışında hiçbir üretim yok. Bizim formda bir kalecimiz vardı ama o da kendine yakışmayacak kalitede bir gol yedi. Ben, Fatih Hoca'nın sonuçtan mutlu olduğunu düşünüyorum, çok daha ağır bir yenilgi olabilirdi. Biz Çekleri yenerek de gruptan çıkabiliriz. Oğuzhan Özyakup'un oyundan çıkması yanlıştı. İkinci maçta formun ön plana çıkmasını bekliyorum" dedi.

"EMRE MOR'U GEÇEN SENE SORSAN KİMSE İNANMAZDI"

Emre Mor'un oyuna girerken tribünlerde yarattığı heyecanla ilgili yorumu istenen Mehmet Demirkol, "Emre Mor bir heyecan yarattı. Ancak kendisi de çok heyecanlı, ne yapacağını bilemiyor. Bir anda 5 ayda Milli Takım'da. Geçen sene bu zamanlar sorsan kimse inanmaz" diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 13.06.2016 03:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177