banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
04 Mayıs 2016 Çarşamba 13:01
Dell, PC dünyasını tekrar zirveye taşıma peşinde!

PC pazarı hala kendisi için gereken karları elde etse de, söz konusu rakamlar geçmişe oranla kayda değer biçimde düşük. Ne de olsa Apple, akıllı tablet, akıllı cihaz hatta konsol ve akıllı TV gibi cihazların zinciri, her geçen gün sıklaşıyor.
PC evreninin en büyük isimlerinde Amerikalı Dell ise, bu gidişe bir son verip, eski ve haşmetli günlere geri dönüş niyetinde.


Dell’in İrlandalı üst düzey yöneticisi Fergus Murphy, konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Fergus Murphy, “Dell, iş gücünün genişletilmesi ve geliştirilmesi için ciddi hamlelerde bulunuyordu. Pek çok rakibimizin aksine biz çalışan sayımızı yükseltiyoruz. Amacımız hem iş yerlerine sunucular ve IT direktörleri ile destek germek, hem de bireysel kullanıcıları, tekrar oyuna sokmak. Bunun kolay olmadığının farkında olsak da, mümkün olduğuna inanıyoruz.” diyerek iddiasını ortaya koyuyor.
Amerikalı teknoloji devi sadece sözcüklerle yetinecek bir firma değil. Şirket, uzun süredir işbirliği içinde bulunduğu Intel ile ortak bir çalışma daha yürütüyor: Hepsi bir arada PC’ler… Bu noktada özellikle tablet ve kişisel bilgisayar olarak kullanılan, ikisi bir arada cihazlar öne çıkıyor. Yani, WiGig (802.11ad gigabit kablosuz internet) altyapısı ile donatılan ve gerektiğinde basit bir tablete dönüşe cihazlar, üretime geçti bile.
Dell’in diğer bir amacı ise PC’ler ile akıllı cihazlar arasındaki farkı soluklaştıran Android işletim sistemi yerine; Microsoft Windows, Google Chrome ve Ubuntu Linux işletim sistemlerine öncelik tanımak.
Şirket kurucularından(aslında fikir babası olarak da tanımlayabiliriz) Michael Dell, PC’lerin pazar paylarının son yılda yüzde 30 seviyesinde gerilediğini, 2015’de açıklamış ve konuyla ilgili endişelerini dile getirmişti. Şimdi bu duruma yönelik açık bir karşılık verilmesi, mutluluk verici.

Ücretsiz ve Sınırsız Bir Chrome VPN Uygulaması

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 04.05.2016 13:01
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerBilim-Teknik
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177