banner200
banner222
10 Şubat 2016 Çarşamba 18:00
Davutoğlu'ndan 'Suriye'ye müdahale' sinyali
banner188
banner213
banner230Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile düzenlediği ortak basın toplantısında soruları cevaplayan Ahmet Davutoğlu, şöyle konuştu: "Şu bilinsin ki, teröre karşı Türkiye içinde verdiğimiz mücadeleye eğer Suriye'den de (teröristlere) bir destek geliyorsa, ki geliyor; Türkiye'ye dönük herhangi bir tehdit olduğunda biz, Irak'a dönük aldığımız tedbirler, Kandil'e dönük aldığımız tedbirler neyse; Suriye terör odaklarına karşı da aynı tedbirleri alırız. Türkiye'ye saldırı düzenlediği için DEAŞ mevzilerini nasıl Koalisyon uçaklarıyla vurduysak ve Türkiye sınırları boyundaki DEAŞ mevzilerini top atışlarıyla nasıl hedef aldıysak, Türkiye'ye zarar veren her terör örgütüne de aynı muameleyi gösteririz. Dostlarımızdan da bizim yanımızda terör örgütlerinin karşısında olmalarını bekleriz."

WASHİNGTON'A PYD TEPKİSİ

Suriye'deki PYD'yi terör örgütü olarak görmediklerini ve örgüte destek vermeye devam edeceklerini açıklayan ABD'ye tepki gösterdi.

PKK'nın hem Türkiye hem de AB ve ABD için bir terör örgütü olduğunu söyleyen Ahmet Davutoğlu, "PKK terör örgütüyse, PKK'nın uzantısı olan ve eğitimini Kandil'de alan, Kandil'den yönetilen PYD, YPG terör örgütü mü değil mi? Eğer birisi PYD ve YPG'nin terör örgütü olmadığını söylüyorsa ya Ortadoğu'daki gerçeklikten, ya Irak'tan Sincar üzerinden Suriye'ye sağlanan destekten ya Kandil'de eğitilen Suriyeli PYD'li teröristlerden habersiz demektir." dedi. Davutoğlu, bu kadar istihbarata rağmen PYD'yi terör örgütü kabul etmeyenlerin samimiyetini sorguladı.

11 Eylül saldırılarının ardından Türkiye'nin terörle mücadelede ABD'nin yanında yer aldığını hatırlatan Davutoğlu, "Şimdi bizim için açık bir tehdit mahiyeti taşıyan PKK'nın bir uzantısı olan YPG'nin terör örgütü olmadığı tezini savunmak, teröre karşı verilecek mücadeleye en büyük darbeyi vurmak anlamına gelir. Stratejik müttefikimiz ABD'nin, bu konudaki tutumunun netleşmesini beklemek bizim hakkımızdır." ifadelerini kullandı.

PYD'nin Suriye krizi boyunca Esed rejimiyle işbirliğini yaptığını ifade eden Davutoğlu, "Şimdi de Rusya ile işbirliği halinde Suriyeli sivillere saldırmakta ve insan hakları örgütlerinin raporlarına göre de açık bir etnik kıyımla Türkmen ve Arapların yoğun olduğu şehirlerde bu nüfusu yerinden etmek gibi bir savaş suçu işlemektedir." diye devam etti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 10.02.2016 18:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol