banner200
banner222
31 Ocak 2016 Pazar 20:40
Davutoğlu'ndan 'Rus uçağı' açıklaması: Rusya'yı bir kez daha uyarıyoruz
banner188
banner213
banner230

Başbakan Davutoğlu Suudi Arabistan temaslarının ardından Riyad'ta açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, Rusya'nın Türk hava sahasını ihlal etmediklerini açıklamasının ardından "Artık dünyada hiçbir ülke izole değil, herhangi bir yerde hava sahası ihlali olmuşsa saklamak da, olmamış bir hava sahası ihlalini var diye göstermek de mümkün değil. Dolayısıyla Rusya'nın şu veya bu gerekçeyle işlediği bazı ihlalleri örtmesi mümkün değil" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:
 
Suriye'de hem katliam yapan rejim hem de barbarca  cinayetler işleyen DEAŞ aynı ölçüde suçludur. Biz Türkiye olarak, Suudi arabistan  ile birlikte Suriye ılımlı muhalefetine vereceğimiz desteği sürdüreceğiz.
 
RUS UÇAĞININ HAVA SAHASI İHLALİ

Arkadaşlar hemen bana bilgi aktardılar. Türkiye hem müttefik ülkeleri bilgilendirdi hem Rusya büyükelçisini bakanlığa çağırıp bilgilendirdi.  Artık dünyada hiçbir ülke izole değil, herhangi bir yerde hava sahası ihlali olmuşsa saklamak da, olmamış bir hava sahası  ihlalini var diye göstermek de mümkün değil. Dolayısıyla Rusya'nın şu veya bu  gerekçeyle işlediği bazı ihlalleri örtmesi mümkün değil. Dün, bu çerçevede kısa  süreli, çok kısa süreli bir ihlal söz konusu olmuştur. Bu ihlal hem bizim hem  NATO radarlarınca tespit edilmiş bir husustur. Türkiye hiçbir şekilde Rusya ile  olan gerilimi artırmak düşüncesinde değildir. Ama Türkiye hava sahasını koruma  konusunda da gerekli hassasiyeti her zaman gösterir.
 
Çok kısa süreli bir ihlal söz konusu olmuştur. Hem bizim hem NATO radarları tarafından tespit edilmiştir. Rusya'nın hava operasyonları Suriye açısından hiç de iyi niyetli değildir. DAEŞ'e karşı mücadele ettiğini söyleyen Rus kuvvetleri ılımlı muhalifleri vuruyor.  Türkmendağı'nda, ılımlı muhalefetin ilerlemekte olduğu Mare-Cerablus hattında yoğunlaşıyor. Cenevre'deki görüşmelere ipotek koymak için Rusya operasyonlarına devam ediyor. Arap, Kürt, Türkmen ılımlı muhalifler Rusya'nın yaptığı operasyonlardan muzdarip. DEAŞ ise Rusya'nın operasyonlarından memnundur.

RUSYA'YI UYARIYORUZ

Rusya'yı bir kez daha uyarıyoruz, gerek  Suriye'deki muhalif unsurlara, ılımlı muhalefete verdikleri zarar, gerekse Türk  hava sahasına yönelik sürdürdükleri tehditkar tutum Rusya'nın menfaatinedeğildir. Bizim telkinlerimizle ılımlı muhaliflerin Cenevre'ye katılmalarını sağladık. Türkiye her zaman Suriye halkının yanındadır.  Türkiye, her zaman Suriye halkının yanındadır.  Türkiye her zaman ılımlı muhalefetin yanında, DEAŞ'ın, rejimin ve Suriye'yi  işgale yönelen yabancı güçlerin, yabancı devlet unsurlarının karşısındadır, böyle  olmaya da devam edecektir.

'RUSYA'NIN TÜRK HAVASINI İHLAL ETTİĞİ AÇIK BİR ŞEKİLDE TESPİT EDİLDİ'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Rusya uçağının sınır ihlali iddiaları hakkında "Rusya'nın Türk havasını ihlal ettiği açık bir şekilde tespit edilmiştir. Rusya'nın gerçeği inkar etmesi Rusya'nın son zamanlardaki tipik yaklaşımlarından bir tanesidir" dedi. 

"HAVA SAHASI İHLALİ  NATO MERKEZİNİN DE TESPİTİ"

Çavuşoğlu, şu şekilde devam etti:

"Rusya 2 gün önce hava sahamızı Rus uçağı, bir kere daha ihlal etti. Hem İngilizce hem Rusça uyarılarımıza rağmen ihlal etti. Bu sadece bizim tespitimiz değil, İspanya'daki NATO merkezinin de tespitidir. NATO da açıklama yaptı. NATO Genel Sekreteri, hava sahasının ihlal edildiğinin altını çizdi. Biz de büyükelçiyi bakanlığımıza çağırarak protesto ettik. Bundan sonra buna benzer ihlaller olursa sonucuna katlanmak zorunda kalacaklarını da açık bir dille söyledik. Temennimiz Rusya'nın bu tür hareketlerden vazgeçmesi ve Suriye'de istikrar ve siyasi dönüşüm için daha olumlu tavır sergilemesi. Muhalefeti hedef almak yerine hepimizin ortak düşmanı DAEŞ'i hedef almalıdır.

'RUSYA'NIN GERÇEĞİ İNKAR ETMESİ SON ZAMANLARDAKİ TİPİK YAKLAŞIMI'

"Umarım Rusya bu konularda daha sorumlu davranır ve doğruları söyler. Daha önce Rus uçağı düştüğü zaman da ihlal etmedik, demişti. Şimdi de ihlal edilmedi, dedi. Ama Rusya'nın Türk havasını ihlal ettiği açık bir şekilde tespit edilmiştir. Tüm bu bilgileri askeri kanallardan detaylarıyla Rusya'yla da paylaşıyoruz. Rusya'nın gerçeği inkar etmesi Rusya'nın son zamanlardaki tipik yaklaşımlarından bir tanesidir. Biz Rusya'yı sadece komşu olarak görmüyoruz. Önemli bir ortak olarak görüyoruz. İlişkilerimizi de normalleştirmek istiyoruz. Ama tek taraflı atılacak adımlarla bunun gerçekleşmesi mümkün değil. Rusya'nın da aynı anlayışla hareket etmesi gerekiyor"

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 31.01.2016 20:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol