banner200
banner235
banner225
05 Mart 2016 Cumartesi 18:20
Davutoğlu'ndan canlı yayında açıklama
banner188
banner213
banner230

İran-Türkiye İş Forumu'nda değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, "İran'la gümrük duvarlarını ortadan kaldıracak bir çalışma yapmayı planlıyoruz" dedi. "Türkiye geçmişte 1 milyon 700 bin İranlı kardeşimizi nasıl ağırladıysa bugün de aynı misafirperverlikle ağırlamaya hazırdır" diyen Davutoğlu, "Türkiye turizmdeki tecrübesini İran ile paylaşacak, turizm yatırımcılarımızı İran'da görmek istiyorum" ifadesini kullandı.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

Güçlü bir ilişki ile yeni bir dönem başlatacaksak ekonomik ve sosyal olarak iki ülkenin birbirini tamamlaması gerekir. İlişkimizde artık paradigmatik bir zihniyet değişimine ihtiyaç var. Türkiye-İran coğrafyası Afro-Avrupa coğrafyasını oluşturan bir bölgedir. Batı Asya'da Türkiye' İran'ın Avrupa'ya açılan kapısı, İran da Türkiye'nin Asya'ya açılan kapısı durumunda. 

Limanlarımız, tren hatlarımız ve hava yollarımız iki ülkeyi birbirine bağlayacak. İş adamları yatırımlarını yaparken sanki tek ülkeye yatırım yapıyormuş gibi yatırım yapacak. Bizim yapacağımız husus iç piyasalarımızı birbirine entegre hale getirmek. Gümrük duvarlarını tamamen ortadan kaldıracak bir çalışma yapmayı da planlıyoruz.

"Türkiye'nin dostluğu kıymetlidir"

Önümüzdeki dönemde bankacılık sistemlerimizin iki ülkedeki yaıtrımları desteklemesi için devreye gireceğiz. Türkiye'nin dostluğu kıymetlidir; Türkiye'nin inandığı takdirde atacağı adımlrda ne kadar kararlı olduğunu da herkes bilir. Tahran borsası ile İstanbul borsasını entegre hale getirmeyi planlıyoruz.

"Turizm yatırımcılarımızı İran'da görmek istiyorum"

Enerji konusunda da iki ülke birbirini tamamlıyor. Arzu ettiğimiz husus Türkiye ile İran'ın enerjide ortak yatırım yapmasıdır. Türkiye geçmişte 1 milyon 700 bin İranlı kardeşimizi nasıl ağırladıysa bugün de aynı misafirperverlikle ağırlamaya hazırdır. Türkiye turizmdeki tecrübesini İran ile paylaşacak, turizm yatırımcılarımızı İran'da görmek istiyorum.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 05.03.2016 18:20
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol