banner200
banner222
06 Şubat 2016 Cumartesi 15:20
Davutoğlu: Yeni bir kitap yazıyorum
banner188
banner213
banner230

Başbakan Davutoğlu, Kazakistan'da konuştu. Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

"YENİ BİR KİTAP YAZMA SÜRECİNDEYİM"

"Yeni bir kitap yazma sürecindeyim. İpek Yolu üzerine. Siyasi rekabet bu coğrafyayı böldü. Tarih modern dönemde de buralardan aktı. Coğrafyanın doğallığının kaybolduğu dönemde. Soğuk Savaşın ortaya çıkardığı sınırlar önümüzde bariyerler oluşturdu. Etkileşim kesildi. Soğuk Savaşın ardından yeni dezavantajlar, yeni imkanlarla gündeme geldi. Eski İpek Yolu'nun şekillenmesi bizim elimizde. Daha yoğun, ekonomik, enerji, halkları bağlayan ilişkiler üzerine kuracağız. Bizim amacımız Avrasya coğrafyasında barış ve istikrarın egemen olmasını istiyoruz. Buranın çatışma ortamından çıkması için elimden gelen tüm gayreti gösterdik. 

"ORTA KORİDOR HATTINA ÖNEM VERİYORUZ"

Türkçe'nin birçok lehçelerinin yaygın olduğu noktalarda birçok deprem yaşandı, yeni devletler kuruldu. Bu coğrafyanın risklerini minimize eden bir yol takip etmeliyiz. Biz eski İpek Yolu'nun yeniden inşa edilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Çin'den başlayıp Türkiye'ye, Türkiye'den Avrupa'ya kadar ulaşacak orta koridor hattına önem veriyoruz. Çin ile G20 toplantısı esnasında bu İpek Yolu kuşağı üzerindeki stratejik perspekti üzerine bir anlaşma imzaladık. Türkiye'de Kars'tan İstanbul'a hızlı tren için çalışıyoruz ve bu hat Londra'ya kadar uzanıyor. Bu hattın doğu tarafını Kazakistan üzerinden Çin'e ulaşmasını istiyoruz. Biz bu yolun bir barış yolu olacağına inanıyoruz. 

"LİMANLARIMIZ, HAVLANLARIMIZ EMRİNİZDE"

Yeni proje ile Karadeniz'i karayolu ile çevrelemeyi düşünüyoruz. Bunun yanında petrol hatlarına önem veriyoruz. Bakü-Tiflis-Ceyhan hattına Kazakistan'ın bağlanmasıyla Ortaasya'yı Akdeniz'e bağlamak istiyoruz. Bu yeni dönemde barış inşa etmenin yolu ülkeleri birbirine bağlamaktan geçmektedir. Türkiye'nin limanları Kazakistan'ın limanlarıdır. Kazak dostlarımız Akdeniz'e açılmak isterse limanlarımız emrinde olacak. Yine havalimanlarımız Kazakistan'ın emrinde olacak. Kazakistan bir başarı hikayesidir. Bununla gurur duyuyoruz."

BAŞBAKAN'IN DİĞER KİTAPLARI

* "Alternative Paradigms: The Impact of Islamic and Western Weltanschauungs on Political Theory". University Press of America, 1993

* "Civilizational Transformation and the Muslim World". K.L., Quill, 1994

* "Tarih İdraki Oluşumunda Metodolojinin Rolü: Medeniyetlerarası etkileşim açısından dünya tarihi ve Osmanlı". Divan Dergisi, 1999/2

* "Rewriting of Muslim Politics in the 20th Century: A Retrospective". Border Crossings (ed. Fred Dallmayr, Lexington, 2000, 91-112)

* "Stratejik Derinlik: Türkiye'nin Uluslararası Konumu'". Küre Yayınları, 2001

* "Küresel Bunalım". Küre, 2002.

* "Osmanlı Medeniyeti: Siyaset İktisat Sanat". Klasik, 2005

* "Teoriden Pratiğe:Türk Dış Politikası Üzerine Konuşmalar". Küre Yayınları, 2013

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 06.02.2016 15:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol