banner200
banner222
17 Şubat 2016 Çarşamba 15:40
Davutoğlu: "Düşünce özgürlüğünün olmadığı yerde bilimin gelişmesi mümkün değil"
banner188
banner213
banner230

 

Başbakan Davutoğlu, Ankara Vilayetler Evi’nde gerçekleştirilen Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu 29’uncu Toplantısı’na katıldı. Burada hitap eden Davutoğlu, istikrar ve fikir özgürlüğünün bilimsel gelişmeleri etkilediğini söyleyerek “Kamu düzeni ve istikrarın olduğu yerlerde bilim hayatı gelişebilir. Kargaşanın, kaosun, istikrarsızlığın, terörün, şiddetin olduğu bir alanda güvenlik konuları, bilimsel gelişmenin önünde gelmeye başlar. İkincisiyse fikir özgürlüğü. Fikir özgürlüğünün olmadığı toplumlarda istikrar olsa da bilimsel gelişme olmaz. Çünkü tartışmaya açılmayan, eleştirilmesi mümkün olmayan, varsayımlara dayalı yaklaşımlar bilimsel gelişmenin önündeki en büyük engellerdir” ifadelerini kullandı.

“TERÖRE KARŞI AKADEMİSYENLERLE BİRLİKTE MÜCADELE ÖNEMLİ"

Davutoğlu’nun diğer açıklamaları şöyle:

Türkiye içinde tehdit teşkil eden en önemli husus terör faaliyetleri bağlamında son dönemde Türkiye’yi de bu jeopolitik kriz kuşağına çekmek çabalarıdır. Türkiye’nin her türlü terör tehdidi karşısında bütün kurumlarıyla, STK’larıyla, aydınlarıyla, akademisyenleriyle birlikte tavır almamız; bilimsel hayatımızın gelişmesi bakımından büyük önem taşıyor. Bu dönemde özellikle de belli şehirlerimizde yoğunlaşan terör tehdidi karşısında bilim adamlarımızın açık ve net bir tavırla Türkiye’nin geleceğini tehdit eden bu gelişmeler karşısında ortak bir tutum sergilemeleri büyük önem taşıyor

Türkiye fikir özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, bilimsel özgürlüğün güçlendirildiği bir yeni dönemi 2002 yılından itibaren yaşamıştır ve bugün de demokrasimiz bizim en büyük gücümüzdür. Düşünce özgürlüğünü sınırlayan, eleştirel bakışı kısıtlayan her türlü yaklaşımın karşısındayız. Eleştirel bakışın olmadığı, düşünce özgürlüğünün olmadığı ortamlarda bilimsel gelişmenin yaşanabilmesi de mümkün değil.

ANAYASA MUTABAKAT KOMİSYONU'NA İLİŞKİN

Bizler her bir partinin eşit sayıda katılımını öngören bir Anayasa Uzlaşma Komisyonu oluşması için gerekli çalışmaları yapmıştık. Ancak dün yaşadığımız bir gelişme, bu olumlu atmosferi son derece olumsuz yönde etkileyen bir sonuç doğurdu. Dün ana muhalefet partisinin temsilcileri belli konuların kesinlikle masada olmayacağını belirterek başta başkanlık sistemi olmak üzere komisyon çalışmalarına katılmayacaklarını zikrettiler. Eğer Anayasa bütün toplumu kuşatan bir mutabakatla gerçekleşecekse her konu masada olabilmeli. Hiç kimse bir diğerine şu konu masada olsun ya da olmasın diye bir husus dikte etmemeli.

KOMİSYONDAKİ PARTİLERE ÇAĞRI

Biz dünkü gelişmeden sonra yaptığımız değerlendirmeyle bu çalışmaların devamı mahiyetinde AK Parti olarak ekibimizle birlikte komisyonda yer almaya devam edeceğimizi ifade ettik. Buradan bir kez daha bütün siyasi partilere çağrıda bulunuyorum. Türkiye’nin ve gelecek nesillerin en önemli teminatı özgürlükçü ve katılımcı bir demokrasinin en önemli ana unsuru sivil, özgürlükçü, katılımcı bir Anayasa’dır. Bunun yapılabilmesi için hiçbir ön şart ileri sürmeden hep beraber elimizden gelen gayreti göstermek ve bir masa etrafında her türlü siyasi fikri tartışmak ve sonunda milletimizin bizden beklediği şekilde bir uzlaşıyla beraber bir Anayasa’yı Türk siyasi tarihinin en büyük başarısı olarak siyasi ve sosyal hayatımıza kazandırmak hepimiz için görev telakki edilmelidir.

Anayasa Mutabakat Komisyonu’nun çalışmalarına devam etmesi konusunda siyasi partilere çağrıda bulunan Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir kez daha bütün siyasi partilere bu çalışmaların devamı yönünde çağrıda bulunuyorum. Ön şart olmaksızın her konunun konuşulabileceği bir çerçeveyi masada tutmamız gerektiğini ifade ediyorum. Sayın Meclis Başkanı’mıza da başlattığı bu güzel teşebbüsü devam ettirme yönünde iradesini sürdürmesini rica ediyorum. Her ne surette olursa olsun biz Türkiye’de her şeyi tartışabilmeliyiz, her şeyi konuşabilmeliyiz. Birbirimize tahammül edebilmeliyiz. Ön şart koşmadan ülkemizin geleceğini konuşabilmeliyiz.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 17.02.2016 15:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol