banner200
banner235
banner225
20 Mayıs 2016 Cuma 16:00
Davutoğlu korkutmuş
banner188
banner213
banner230

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AKP’deki MKYK darbesiyle gönderilmesinin perde arkasını aydınlatacak yeni bilgiler geliyor. Kulislere göre Davutoğlu operasyonu şöyle gelişti:

Direnirse: Erdoğan ve AKP içindeki ekipleri son 6 ayda Davutoğlu’ndan kurtulmak için planlar içindeydiler. Planlama yaparken en büyük endişeleri kongre kararı alınması halinde Davutoğlu’nun direnebileceği endişesiydi. Partinin kongreye götürülme kararı alınması halinde Davutoğlu’nun genel başkan adayı olması en korkutucu seçenekti. Çünkü kongrede tüm planların birinci ismi olan Binali Yıldırım başta olmak üzere kim aday olursa olsun Davutoğlu’nun kazanamasa bile aday olup belli bir miktarda oy almasının tabanda ve seçmende ciddi bir sıkıntı yaratacağı, ‘Erdoğan’a rağmen bu oyları aldı’ algısına neden olacağı düşünüldü.

Heyecanla beklediler: Davutoğlu’nun teşkilatta alanını ve gücünü artırıp, 6 aylık daha süre kazanmasından da korkulduğu için MKYK operasyonuyla düğmeye basıldı ve atama yetkisi elinden alındı. Davutoğlu, Erdoğan’la görüşerek kongre kararını ve kendisinin aday olmayacağını açıkladı. Bu görüşme süresince Binali Yıldırım ve Berat Albayrak da Saray’daydı. Görüşmeyi heyecan, kaygı ve merakla beklediler. Görüşme biter bitmez soluğu Erdoğan’ın yanında aldılar. Davutoğlu’nun aday olmayacağını Erdoğan’dan öğrendiler. Binali Yıldırım buna çok şaşırdı. Davutoğlu’nun direnmeyeceği anlamına gelen aday olmayacağı bilgisiyle çok rahatladılar.

Gerilimi konuşmak istedi: Davutoğlu, girilen dokunulmazlık süreci ve hazırlıkları yapılan Yargıtay ve Danıştay’ı yeniden şekillendirecek yasal adımların ülkede gerginliği artıracağı ve Gezi türü eylemlerin başlayabileceği kaygılarını iletmek üzere Erdoğan’la konuşma planı yaptı.

Bozdağ’dan rahatsızdı: Davutoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın kendisine rağmen doğrudan Erdoğan’la görüşerek yargıyı dizayn planlarından rahatsızdı. Bunları konuşmak istiyordu. Ancak Erdoğan’a, bu konulardaki kaygısını açtığında ‘Daha sonra konuşuruz’ karşılığı aldı. Davutoğlu’nun, MKYK darbesiyle karşılayıp kongre kararı alınması nedeniyle bu görüşme hiç yapılamadı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 20.05.2016 16:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol