banner200
banner222
17 Mart 2016 Perşembe 21:40
Davutoğlu: Kılıçdaroğlu ucuz kahramanlık yapıyor
banner188
banner213
banner230

Davutoğlu: Kılıçdaroğlu fezlekeler konusunda 'ucuz kahramanlık' yaptı

AB-Türkiye Zirvesi öncesi Davutoğlu basın toplantısı düzenliyor.

Başbakan Davutoğlu, fezlekeyle ilgili konuşmasında "Kılıçdaroğlu fezlekeler konusunda ‘ucuz kahramanlık’ yaptı. Kılıçdaroğlu kaçamak yollara girdi. Bu dokunulmazlıkların tümünü kaldıralım, AK Parti dokunulmazlıkların kaldırılmasından çekiniyor gibi ucuz kahramanlıklara karşılaştı." dedi.

AB-Türkiye Zirvesi öncesi basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu'nun konuşmalarından satır başları şöyle:

"Gerçekten gitmeden son dönemde kamuoyunda ciddi infiale sebep verebilecek şekilde teröre destek verebilecek açıklamalar söz konusu. Bütün süreç içerisinde muhalefetteki gelişmeleri gözlemleyeceğiz dedim. Bahçeli de açık destek vereceğini söyledi. Kılıçdaroğlu kaçamak yollara girdi. Bu dokunulmazlıkların tümünü kaldıralım, AK Parti dokunulmazlıkların kaldırılmasından çekiniyor gibi ucuz kahramanlıklara karşılaştı.

"Bugün benim yaptığım teklif boşlukta oluşmuş bir teklif değil. Meydan okudular, üç parti de meydan okudu. Şimdi, ben başında bulunduğum Meclis Kurulu’ndan da eminim. HDP’nin yaptığı suçlar sebebiyle AK Parti’ye dönük suçlamalar yapıldı. Teröre destek veren milletvekili değil onların konusu. Kendi içlerinde teröre destek veren açıklamalar yapıldı onların içerisinde de.

"Meclis’te biz 1 Kasım seçimlerinden sonraki vaatlerimizi yerine getirdik. Yüzde 80 civarı. Reformlarımızı yerine getirdik. Sadece hükümetin çabalarıyla olmuyor bu, Meclis’in de çalışması lazım. Partilerin yaptığı gündem dışı konuşmalarla Meclis çalışamıyor. Vize muafiyetinin hayata geçirilebilmesi için düznelemelerin 1 Mayıs’a kadar bitmesi lazım. Her bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması için saatlerimizi ayırmamız gerekecek. Terör açıklamalarıyla zaten gündemi meşgul eden milletvekilleri, bir de Meclis’in gündemini meşgul edecekler. Bunun önüne geçmek lazım. Fezlekeleri tek tek tartışıp, Meclis’i kilitlemek değil yapılması gereken. Bugün teklif ettiğim gibi bütün fezlekelerle ilgili dokunulmazlıkların kaldırıldığı ifadesini bir celsede yaparız herkes kabul ederse. Dolayısıyla hem teröre destek verenlerin cezalandırılması, biz değil, hukuk karar verecek buna da. Yargıya izin vereceğiz cezalandırılması için. Bu suretle yargıya izin vererek hukuki süreci işleteceğiz, Meclis’te vakit kaybetmeyeceğiz hem de AK Parti üzerine yapıştırılmak istenen korkuyorlar yaftasına karşı bizim hiçbir şeyden korkmadığımızı görecekler.

"Şimdi, bugünkü açıklamalar bazıları daha net, bazıları daha net değil. Gördüğüm şekilde kimse açık şekilde 'hayır' diyemiyor. Buna 'hayır' demek millet vicdanında karşılık bulmaz. Bahçeli’nin açıklamasında bulunan tek başına HDP’lileri yapalım, bu meydan okumayı, bizim getirmediğimiz bir konu değil. Birinin bu perdeyi indirmesi lazım, işte kaçınmıyoruz. Tek tek bu dosyaları incelememiz, HDP ile infale sebebiyet verecek eylemler konusunda HDP’lileri tek tek değerlendirmek dahi günlerimizi haftalarımızı alır. Dediğim yöntemle bir günde hepsi için dokunulmazlık zırhını kaldırırz herkes yargı süreci içinde adalet ne derse razı olur.

"Uluslararası standartlarda da bir hamledir, adımdır. Ve her şeyi açıkça tartışan demokratik bir ülke olduğumuz, Meclis’imizin itibarını güçlendiren bir hamle olacaktır. Sözü olan daha açık konuşmalıdır. Biz bu süreyi işletiriz. Herkes Meclis’te kimin oy kullandığını, kimin korktuğunu korkmadığını açık net bir şekilde görür. Şeffaf bir tablo ortaya çıkar."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 17.03.2016 21:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol