banner200
banner222
16 Şubat 2016 Salı 07:00
Davutoğlu: Böyle devam ederse Rusya'ya yanıt veririz
banner188
banner213
banner230Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye’deki hava operasyonları nedeniyle Rusya’yı sert ifadelerle eleştirdi. Kiev ziyaretinde Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ile birlikte düzenlenen basın toplantısında konuşan “Eğer Rusya bir terör örgütü gibi davranmaya devam edip sivilleri evlerini terk etmeye zorlarsa, çok kararlı bir yanıt veririz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı: Rusya'nın yaptığı açık bir savaş suçu

Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

"Ukrayna bizim içim sadece bir komşu değil, stratejik ortak ve kardeş ülkedir. Ukrayna tüm Avrasya’nın istikrarı için en önemli omurga ülkelerdendir ve toprak bütünlüğü önemlidir. Bugün bir çok konuda ortak perspektife sahip olduğumuzu görmekten memnuniyet duydum. Türkiye Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü tanımakta, Kırım'ın ilhakını kesinlikle reddetmektedir.

Rusya ve Beşar Esad yönetimi insanlığa karşı suç işliyor.

Azez’in düşmesine izin vermeyeceğiz. YPG, Azez’den uzaklaştırıldı.

Davutoğlu'ndan YPG'ye: Çekilmezlerse havaalanını kullanılmaz hale getiririz

Kırım Ukrayna'nın parçasıdır ve Kırım Tatarlarının asli yurdudur. Rusya'nın Kırım, Ukrayna ve Suriye'de ortaya koyduğu saldırgan tutuma karşı da ortak tavrı benimsiyoruz.

Maalesef Suriye'de rejim güçleri, Rusya ve terör örgütleri tarafından sivil hakla saldırılar sürüyor. Suriye rejimini destekleyenler Suriye'de bir çok insanlık suçuna sebebiyet verip, görüşmeden önce kazanım elde etmek için uluslararası hukuku açıkça ihlal ediyorlar.

Türkiye güvenlik güçlerinden hiçbir unsur şu anda Suriye'de değildir. Kendi halkını bombalatan, işgalcilere sırtını dayayan  hiç bir rejim ayakta kalamaz. Türkiye'nin hiç bir ülkenin toprağında gözü olmamıştır. olmayacaktır."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 16.02.2016 07:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol