banner200
banner222
25 Eylül 2016 Pazar 08:40
Davalar için soru önergesi esnetmesi
banner188
banner213
banner230

 

Maddenin başlığına “tarafsızlık” ibaresi de eklenecek. Mevcut anayasada, sık sık tartışma konusu olan “Görülmekte olan bir dava hakkında yasama meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz” fıkrası değiştirilerek bunun yerine “Görülmekte olan bir davayı etkilemek amacıyla, münhasıran yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili yasama denetimi yollarına başvurulamaz” ifadesi getirilecek.

Buna göre, milletvekilleri “davaları etkileme amacı taşımaması” koşuluyla Meclis’te soru ve araştırma önergesi verebilecek, genel görüşme isteyebilecek. Hükümetin, bu yönde verilen soru önergelerini “anayasaya aykırı” diyerek yanıtlamaması gibi bir durum kalmayacak. Özellikle Ergenekon ve Balyoz davası süreçlerinde bu konu sık sık tartışılmıştı.

Maddede yapılacak bir başka değişiklik de “Devlet organları, mahkeme kararlarına uymak zorundadır. Bu organlar, mahkeme kararlarını değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez” ifadesi getirilerek tüm kamu kurumları bu kapsama dahil edilecek. Bu düzenlemeyle yargı kararlarının uygulanmasında yaşanan tartışmaların önlenmesi amaçlanıyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 25.09.2016 08:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol