banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
17 Temmuz 2016 Pazar 10:40
Darbecilerin 'Hulusi Akar' planı

Darbe girişiminin ayrıntılarına ilişkin Ankara kulislerinde inginç detaylar konuşuluyor. Buna göre Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulisi Akar, kendi maiyetini oluşturan emir subayları tarafından derdest edilip kelepçelenmiş ve Akıncı 4. Ana Jet Üssü’ne götürülmüş.

15 Temmuz darbe girişiminin en çok merak edilen ismi Orgeneral Akar oldu. Akar, 12 saatlik esaretin  ardından, dün sabah Akıncı Üssü’nden kurtarıldıktan sonra helikopterle Çankaya Köşkü’ne geldi.  Akar’la ilgili sürecin nasıl geliştiği konusunda Ankara’nın kulislerinde şu tür konuşmalar oldu:

Akar’ı kendi emir erleri ve koruma subaylarından oluşan maiyeti Genelkurmay Karargâhı’nda derdest  etti. Kendi ekibi komutanı kelepçeledi ve helikopterle Akıncı Üssü’ne götürdü.

Darbeyi TV’den  izlettirdiler

Kendi ekibi Akıncı Üssü’ne getirdikten sonra Akar’ı bir odaya aldı. Akar’ın bu odada televizyon  izlemesi sağlandı. Böylece gece boyunca bütün Türkiye gibi Akar da, Akıncı Üssü’nde tutulduğu odada darbe girişimini ve buna karşı gelişmeleri canlı yayından izledi.

Ordunun bir numarası Akar’ı jandarma, kara, hava ya da denizcilerden oluşan bir grup yerine, bizzat  kendi maiyetinin derdest etmesi darbe girişiminin en önemli planlarından biri olarak görülüyor. Akar’a  askeri bürokrasi yada siyasi otorite rutin koşullarda ancak kendi maiyeti aracılığıyla ulaşabiliyor.Bir odada tutulması sırasında da iletişim aynı şekilde yürütüldü. Böylece maiyeti tarafından, askeri ve  siyasi otoriteye uzunca bir süre “Akar Paşa darbenin başında” izlenimi verildi.

Darbe girişimi uzun zamandır planlanıyordu. TSK’de, son amiral düzeyindeki tutuklamaların ardından  son YAŞ toplantısı öncesinde yapılacaktı.

Öne çektiler

Ancak geçmiş darbelerde olduğu gibi ‘hayatın akışına da uygun olarak’ sabah saat 04.00 tercih  edilecekti. Ancak komuta kademesi ya da hükümetin istihbarat edindiği kanaati oluşunca, darbe zamanı öne çekildi. 15 Temmuz 22.00’de düğmeye basıldı.

Onlarca kayıp helikopter

Yunanistan’a kaçan helikopter dışında onlarca helikopterin kayıp olduğu bilgisi konuşuluyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 17.07.2016 10:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177