banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
21 Ağustos 2016 Pazar 02:40
'Darbe ilişkileri temizlenecek'

TBMM’de 15 Temmuz’dan bir hafta sonra sonra darbe girişiminin tüm yönleriyle araştırılması amacıyla kurulan Darbe Komisyonu’na AKP’nin ancak önceki gün Meclis kapanırken üye bildirmesi nedeniyle komisyon çalışmalarına en erken 1 Ekim’den sonra başlayabilecek. AKP’nin komisyonda görev yapacak üyelerin isimlerini apar topar üye bildirimi yaptığını belirten CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Komisyonun etkili bir şekilde çalışmaya başlaması 1 Ekim sonrasına kaldı. AKP kendi eliyle komisyonu darbeden 3 ay sonraya erteledi” dedi.

Kulislerde Saray’ın Darbe Komisyonu’nun kurulmasına tepkisinin konuşulduğunu dile getiren Özel, “Sarayın ‘Başka işiniz mi yok? CHP’yle, HDP’yle darbeyi araştıracaksınız? OHAL’de zaten bunun üzerine gidiyoruz. Olmadık bağlantılar çıkar, parti zor durumda kalır’ kaygısından bahsediliyor” diye konuştu.

AKP’nin istihbarat örgütleri ve devletteki tüm imkânları kullanarak 1 Ekim’e kadar kendisiyle ilgili bilgi ve belgeleri ortadan kaldırıp olay yeri temizlendikten sonra komisyonu çalıştıracağını belirten Özel, “Tıpkı Uğur Mumcu cinayetinde delillerin süpürgeyle temizlenmesi gibi bir durum ortaya çıkacak. AKP ne olursa olsun bu konuda samimiyet testinden geçememiştir” dedi.

 

Her şeyi deneyecekler

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, TBMM’nin tatile gireceği güne kadar bekleyip son anda üye veren AKP’nin bu konuda ne kadar isteksiz olduğunun ortaya çıktığını belirtti. Bilgen, AKP’nin komisyonunu çalıştırılmamak için her yolu deneyebileceğine işaret etti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 21.08.2016 02:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177