banner200
banner222
17 Temmuz 2016 Pazar 12:00
Darbe girişimi sonrası beş haber sitesine erişim engellendi
banner188
banner213
banner230

Dün gece saatlerinden itibaren Medyascope, Gazeteport, Rotahaber, ABC Gazetesi ve Karşı Gazete’nin internet sitelerine erişim engellendi.

Siteye giren kullanıcılar, “Bu internet sitesi aşağıdaki karara istinaden 5651 sayılı Kanun uyarınca Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından erişime engellenmiştir.

İSTANBUL 4. SULH CEZA HAKİMLİĞİ’nin 30-03-2015 tarih ve 2015/1617 sayılı kararı” yazısıyla karşılaştı.

Medyascope Yayın Yönetmeni Ruşen Çakır, sitedeki yazısını, kullanıcılara VPN kullanmaları çağrısı yaparak Twitter’dan paylaştı:

 

.@BarisDogaN Erişim yasağının nedeni logonun altındaki iki kelime olsa gerek pic.twitter.com/p48r0th6iK

— rusen cakir (@cakir_rusen) 17 Temmuz 2016 Gazeteport Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Hoş ise erişim engeli kararını Twitter’dan duyurdu:

gazeteport'a turkiye'den erisim engellendi..kimler nasıl hangi yontemle yaptı.arastırıyoruz...

mustafahos (@mstfahs) 16 Temmuz 2016 ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ da, erişim engelini  “Basın özgürlüğüne saldırı ve yeni bir gerici darbe” diye niteledi.

ABC Gazetesi hiçbir bildirim yapılmadan erişime kapatıldı. Bu basın özgürlüğüne saldırı ve yeni bir gerici darbedir. Protesto ediyoruz.

— Merdan Yanardağ (@merdanyanardag) 17 Temmuz 2016

 

ABC Gazetesi'nin erişime kapatılması üzerine Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ bir açıklama yaptı.

İŞTE O AÇIKLAMA

AKP'nin eski ortağı cemaat çetesine karşı bugüne kadar en etkili mücadeleyi veren, onların sadece dinci mezhepçi bir yapılanma değil, aynı zamanda bir cinayet şebekesi olduğunu da topluma anlatmaya çalışan AKP'nin 11 yıllık iktidar ortağı olduğu darbecilere karşı tavizsiz bir mücadele sürdüren ve be nedenle cezaevinde bedel ödeyen bizler, ABC Gazetesini kurarak, halkın doğru ve kirlenmemiş bir haber almasını sağlamaya çalıştık.

AKP iktidarı hangi gerekçeye dayandırdığı bilinmez bir şekilde kendi eski ortaklarının darbe girişimini de bahane ederek, sol, yurtsever, halkıçı ve cumhuriyetçi bir çizgi izleyen ABC Gazetesi'ni hiçbir bildirimde bulunmadan erişime kapattı.

Bir mahkeme kararı ya da herhangi bir soruştuma bulunmamaktadır. Hangi gerekçeyle fiili bir engelleme yaptıklarını anlamak mümkün değildir.

Bu basın özgürlüğüne karşı en büyük saldırıdır.

Paralelci darbe girişimini bahane ederek, bunu gerici faşist bir darbeye çevirme hesabının bir parçası olduğu anlaşılmaktadır.

ABC Gazetesi'nin erişime kapatılmasının en önemli nedenini, Cemaatin bastırılan darbe girişiminden sonra, AKP yönetiminin bunu bir fırsata çevirerek kendi darbesini yapmaya çalıştığı konusundaki ısrarlı yayınlarımızdır.

Biz ellerinde palalarla şalvarlı takkeli grupların ülkede estirdiği terör konusunda tolumu uyarmamız, Boğaz Köprüsünde, kendi askerinin boğazını tekbir getirerek kesenlerin demokrasi ve özgürlük getiremeyeceğini vurgulamamızdır.

Darbeye karşı, darbecilerin ortakları gerçek bir mücadele yürütemez.

Türkiye ne darbeci cemaatçilere, ne de darbeci AKP'li yobazlara teslim olmayacaktır.

Boyun eğmeyeceğiz, bu yasaklara karşı demokratik hak ve özgürlüklerimizi kullanmaktan korkmayacağız.

ABC Gazetesi, bütün çalışanları ve okurları ile yoluna devam edecektir.

300 bine yaklaşan günlük takipçisi ile etkili bir muhalif internet gazetesi haline gelen ABC Gazetesi gerçekleri açıklamaya, hukuk ve demokratik kültür içinde kalarak, mücadelesini sürdürmeye devam edecektir.

Merdan Yanardağ

ABC Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 17.07.2016 12:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol