banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
01 Ekim 2016 Cumartesi 07:20
'Darbe girişimi Karadeniz'de turizmi bıçak gibi kesti'

Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi ve Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Başkanı Murat Toktaş, 2016 yaz sezonunun Karadeniz Bölgesi'nde turizm açısından kötü geçtiğini dile getirdi. Toktaş, geçen senelerde artarak devam eden olumlu bir gidiş olmasına rağmen 15 Temmuz darbe girişiminin turizmi bıçak gibi kestiğini söyledi. Son yıllarda Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi nedeniyle bu ay içinde turistik faaliyetlerin düştüğünü belirten Toktaş, "Ramazan ayından hemen sonra tam turizm anlamında hareketlilik yaşanacakken 15 Temmuz gecesi darbe girişimi oldu. İşletmelerin tam iş yapmaya başlayacakları zaman turizm faaliyetleri durdu. Rezervasyonlar iptal edildi, münferit hareketlilik de durdu. Körfez ülkelerinden planlanan charter uçuşu iptal oldu. Kamuda izinler iptal oldu. 15 Temmuz sonrasında yaklaşık bir ay normalleşme süreci yaşandı. Ondan sonra hareketlilik başladı. 5-10 Eylül'de bitecek olan sezon bir hafta daha uzadı ancak o da sezonu toplamaya yetmedi" diye konuştu.

'SEZONU ORTALAMA YÜZDE 65 DOLULUKLA KAPATTIK'

Karadeniz Bölgesi'nde turistik işletme belgeli 175 tesis olduğunu dile getiren Murat Toktaş, "Bu yaz sezonunda genel olarak tesislerde doluluk oranlarında ve fiyatlarda ortalama yüzde 25 bir azalma oldu. Tesisler ortalama olarak sezonu yüzde 65 doluluk oranıyla kapattı. Sonuç olarak kötü bir sezon geçirmiş olduk. Eğer önümüzdeki süreçte hoş olmayan başka olaylar yaşanmazsa önümüzdeki yaz sezonunda toparlanıp iyi bir sezon geçirmeyi bekliyoruz" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 01.10.2016 07:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177