banner200
banner222
03 Ağustos 2016 Çarşamba 20:40
Darbe girişimi ilk kez kınandı! İşte meclisinden oy kararıyla geçiren ülke
banner188
banner213
banner230

Pakistan Parlamentosu Türkiye ile güçlü dayanışma ve kardeşlik ifade eden oybirliğiyle aldığı kararları geçirdi.

Pakistan Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamaya göre her iki Pakistan Parlamentosu da Türkiye'nin Cumhurbaşkanıyla, seçilmiş hükümetiyle, Parlamentosuyla, demokratik kurumlarıyla ve halkıyla güçlü destek ve dayanışmayı ifade eden oybirliğiyle alınmış kararları 15 Temmuz'da kararlı bir şekilde darbe girişimini engelledikleri ve demokrasiyi korudukları için ayrı ayrı geçirdiler. Pakistan Parlamentosu böyle bir oybirliğiyle alınmış kararı geçirmiş olan halk tarafından seçilmiş ilk yabancı kuruluş oldu.

Pakistan Senatosu'nun karar metninde şöyle denildi:

"Pakistan Senatosu Türkiye'nin demokratik hükümetini ve büyük halkını kayıtlara geçirmekte ve bunlarla dayanışma isteklerini sergilemektedir. Senato demokratik normları koruyarak ve askeri darbeyi yenerek ve ülkesini anarşiden ve iç savaştan kurtararak benzersiz bir cesaret gösteren cesur Türk halkını över, tebrik eder ve kutlar. Sıradan Türklerin sokaklara çıktığını görmek çok heyecan vericiydi ve dünya liderleri Recep Tayyip erdoğan'ın tek bir çağrısıyla çelik Tankları durduran insan bedenlerine tanık oldu. Tüm muhalefet liderlerine de demokrasiyi korumak amacıyla tarihi ve benzeri görülmemiş kararlar aldıkları için hayranlık duyuyoruz. Siyasi tarihinin bu çok anlamlı anında kardeş ülkemizin yanında duruyoruz ve ülkelerinin geleceğini korumak gibi haklı bir nedenle hayatlarını kaybedenler için dua ediyoruz."

Pakistan Ulusal Meclisi ise kararında, “Bu Meclis Türkiye Parlamentosu ve demokratik hükümetiyle olan dayanışmasını ve 15 Temmuz 2016'da darbe girişimini püskürten Türkiye'nin kardeş halkına olan hayranlıklarını kayıtlara geçirmek istemektedir. Bu Meclis, siyasi farklılıklarını bir kenara bırakan, olağanüstü bir cesaret gösteren ve demokratik normları ve kanunları korumak için kararlılık gösteren cesur Türkiye insanlarını tebrik eder ve şükranlarını sunar. Bu Meclis kriz sırasında sevdiklerini kaybeden acılı ailelere en içten başsağlığı dileklerini gönderir. Bu Meclis Türkiye ve Pakistan arasındaki güçlü tarihsel bağlara yüksek derecede değer vermektedir. Türkiye'nin Pakistan'a her olayda verdiği kararlı desteği derinden takdir eder ve Türkiye halkına tam desteklerini ve en iyi dileklerini iletir" dedi.

(Kaynak: ANKA)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.08.2016 20:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol