banner200
banner222
20 Nisan 2016 Çarşamba 13:00
Danıştay karar verdi: Cenazelerin gömülmesi için ön görülen süre uzatıldı
banner188
banner213
banner230Adalet Bakanlığı daha önce Adli Tıp Kurumu uygulama yönetmeliğinde değişiklik yaparak, aileleri tarafından 3 gün içinde cenazelerin alınmaması halinde, Valilik ve Kaymakamlıklar tarafından defnedileceği düzenlemesini yaptı.

Danıştay'a açılan dava sonucu Danıştay 12'nci Dairesi, Adli Tıp Kurumu Yönetmeliği'nin 10'uncu maddesinin, 'kimliği tespit edilmiş olmasına rağmen ailesi veya yakınları tarafından 3 gün içinde teslim alınmayan cesetler de belediyeye veya mülki idare amirliğine gömülmek üzere teslim edilir' cümlesinde yer alan '3 gün' ibaresinin yürütülmesinin durdurulmasına hükmetti.

Danıştay kararında, "Olağan koşullarda makul ve yeterli olan 3 günlük sürenin deprem, sel, heyelan gibi tabii afet, tehlikeli salgın hastalıklar, şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması veya şiddet hareketlerinin yaygınlaşması, savaş hali, ayaklanma, sokağa çıkma yasağı ve benzeri tedbirlerin alındığı hallerde, yönetmelikte ailesi veya yakınları bulunanlar yönünden getirilen 3 günlük sürenin makul, yeterli ve ölçülü olmadığı sonucuna ulaşılmıştır" denildi.

BAKANLIK, 3 GÜNLÜK SÜREYİ 5 GÜNE ÇIKARDI

Danıştay 12'nci Dairesinin kararından sonra Adalet Bakanlığı yeni bir yönetmelik çıkararak bugünkü Resmi Gazete'de yayımladı. Yeni yönetmelikte, "MADDE 1 - 31/7/2004 tarihli ve 25539 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Adlî Tıp Kurumu Kanunu Uygulama Yönetmeliğinin 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (c) bendinin ikinci ve beşinci cümlesinde yer alan 'üç' ibaresi 'beş' şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 2 - Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer. MADDE 3 - Bu Yönetmelik hükümlerini Adalet Bakanı yürütür" denildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 20.04.2016 13:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol