banner200
banner235
banner225
16 Şubat 2016 Salı 08:20
Danimarka faşist uygulamadan para kazanamadı
banner188
banner213
banner230

(FOTO: Reuters: Yannis Behrakis)

Yasanın, ülkeye gelen sığınmacı sayısını azaltmak amacıyla çıkarıldığı belirtiliyor.

Danimarka parlamentosu, iktidardaki merkez sağ Danimarka Liberal Partisi (Venstre) tarafından hazırlanan ve Danimarka Halk Partisi'nin (DDP) de destek verdiği tasarıyı ocak ayının sonunda onaylamıştı.

Yasaya göre, sığınmacıların 10 bin krondan (4 bin 400 lira) fazla nakit parasına el konulması ve toplam değeri 10 bin kronu geçen mücevher, saat, bilgisayar ve telefon gibi eşyalara da el konması öngörülüyordu.

Danimarka hükümeti, Nazi Almanyası toplama kamplarındaki uygulamalarla benzerlik taşıyan bu tasarıyı onaylandığı için ciddi tepki çekmiş ancak yasanın sığınmacıların kalış masraflarını karşılamak için gerekli olduğunu ve ayrımcılık içermediğini savunmuştu.

'MÜCEVHER YASASI'

Metroexpress'e konuşan Danimarka Ulusal Polisi, ‘mücevher yasası' olarak da bilinen uygulama kapsamında kiimsenin parasına ya da değerli eşyasına el konmadığını belirtti.

Yasanın meclisten geçmesini değerlendiren solcu Kırmızı-Yeşil İşbirliği'nden Johanne Schmidt-Nielsen, yaşananların mesaj gönderme amacı taşıdığını savunarak, "Uyum Bakanlığı ve hükümet yaşananlardan oldukça tatmin olmuş durumda çünkü ana hedefleri, Danimarka'nın sığınamcılar için o kadar da iyi bir yer olmadığını tüm dünyaya göstermek değil miydi" yorumunda bulundu.

HEDEF, ÜLKEYE GELEN SIĞINMACI SAYISINI DÜŞÜRMEK

Pazarlama uzmanı Micheal Ulveman da kimsenin eşyasına el konmamasının uluslarası tepkiye yönelik çekinceden kaynaklandığını belirterek, "En çok zarar verecek olan şey, uluslarası medyanın Danimarka hükümetinin sığınmacıların eşyalarını eşelediğini ve para karşılığı sattığını söylemesi olurdu" dedi. Bunun halka iletişim konusunda bir kabus olacağının altını çizen Ulveman, Danimarka'nın asıl hedefinin ülkeye gelen sığınmacıların sayısını düşürmek olduğunu ifade etti.

Danimarka'nın sığınmacıların değerli eşyalarına ve nakit parasına el koyma kararı, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslarası medya tarafından da eleştirilmişti. Hükümet ise bu yasanın, devlet yardımından yararlanmak için bazı eşyalarını satmak zorunda kalan Danimarkalılarla, ülkeye gelen sığınmacıları aynı kefede değerlendirdiğini savunmuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 16.02.2016 08:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol