banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
09 Temmuz 2016 Cumartesi 22:20
Dallas saldırısı ABD basınına böyle yansıdı: İç savaş!

Dallas’ın yerel gazetesi Morning News “PUSU” başlığını atarken tabloid New York Post gazetesi bir adım öteye giderek “İç savaş” manşetini attı. CNN, CBS, NBC gibi televizyon kanalları olay yerinden canlı yayınla gelişmeleri dakika dakika aktarırken, olay yerinde olan sosyal medya kullanıcıları da Facebook, Twitter gibi platformlardan yayın yaptı. Allison adlı bir kullanıcının Twitter’dan “Çok korkuyorum” diye yazdığı silah seslerinin duyulduğu bir video 60 binden fazla kez paylaşıldı. Michael Kevin Bautista adlı bir kullanıcının olay sırasında gizlenirken Facebook üzerinden yaptığı yayın 4 milyondan fazla kez görüntülendi. Avrupa basını da gelişmeleri internet sitesinden canlı olarak duyurdu.

‘Ne zaman bitecek?’

New York Times gazetesi “Ölümler ne zaman duracak?” başlıklı editöryel bir yazı kaleme aldı. Sokaklarda insanlar ölürken, polis teşkilatında bir tavır değişikliğinin olması gerektiğine işaret edilen yazıda “Toplumda güven yeniden sağlanacaksa polis denetim altına alınmalı. Bu korkunç görüntüler Ferguson’dan beri ne kadar az şeyin değiştiğinin kanıtı” denildi.

Gazetenin yazarlarından Michael Eric Dyson da “Polislerin yargılanma ya da hapse girme kaygısı olmadan, tüm dünyanın gözleri önünde bizi öldürmesini istemiyoruz. Beyaz Amerika asla bu olayların tekrar tekrar yaşanmasının yarattığı çaresizlik hissini anlamayacak” yorumunu yaptı.

Los Angeles Times gazetesi ülkede salı gününden beri yaşanan şiddet olaylarının başkan adaylarının kampanyalarını etkileyip etkilemeyeceğini ele aldı. 1968 yılındaki protesto gösterilerinin başbaşa geçen başkanlık yarışında Cumhuriyetçi aday Richard Nixon’un seçilmesine neden olduğunu hatırlatıldı. Saldırıların, 1968 yılında olduğu gibi bir otorite boyluğu olarak değerlendirilmesinden Cumhuriyetçilerin muhtemel başkan adayı Donald Trump’ın karlı çıkacağı belirtildi.

Washinton Post gazetesi yazarı Christine Emba, siyahilerin polis şiddetinden yakınırken Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump’ı seçim kampanyalarında yanlış istatistikler vererek ABD’nin dört bir yanında artan siyahilere yönelik şiddeti bir kaza olduğuna insanları ikna etmekle suçladı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 09.07.2016 22:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177