banner200
banner235
banner225
16 Şubat 2016 Salı 09:40
Cumhuriyet’e 3 ödül
banner188
banner213
banner230

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) her yıl düzenlediği, “Yılın Başarılı Gazetecileri” ödüllerinin 2015 yılı sonuçlarını açıkladı. Cumhuriyet, MİT TIR’ları haberleri nedeniyle tutuklu bulunan Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile muhabirlerimiz Canan Coşkun ve Hazal Ocak ile 3 dalda ödüle değer görüldü.

ÇGD’nin geleneksel “Yılın Başarılı Gazetecileri” yarışmasında başvurular ve öneriler arasında yapılan değerlendirme sonuçlandı. ÇGD’nin internet sitesinden yapılan duyuruda “Çağdaş Gazeteciler Derneği Özel Dayanışma Ödülü”nün cezaevindeki tüm gazeteciler adına, Can Dündar ve Erdem Gül’e verildiği belirtildi.

Skandal kayıt’

Gazetemiz muhabirlerinden Canan Coşkun, muhalif kanalların TÜRKSAT altyapısından atılmasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı Mustafa Varank’ın ağzından itirafını konu alan 24 Ekim 2015 tarihli “Skandal kayıt” haberiyle Mustafa Ekmekçi ödülüne sahip oldu.

Gazetemiz Çevre ve Belediye muhabiri Hazal Ocak ise AKP’li Pendik Belediyesi’nin Güzelyalı ilçesine yapılacak bir akaryakıt istasyonu için deprem ve zemin inceleme müdürlüğünden arazideki fay hattının silinmesi talebini konu alan 15 Mayıs 2015 tarihli “Belediye fay hattını değiştirdi” haberiyle ödüle layık görüldü. Ocak’ın haberi Türkiye’nin önde gelen karikatür dergilerinden “Uykusuz” tarafından 21 Mayıs 2015’te derginin kapağına taşınmıştı. ÇGD’den yapılan açıklamada ödül töreninin önümüzdeki günlerde açıklanacağı kaydedildi.

Hakaret dolu tekzip

Canan Coşkun’un “Skandal Kayıt” başlıklı haberinin ardından haberin kahramanlarından Varank, Twitter’dan yaptığı açıklamada, TRT stüdyolarındaki kayıtta söylediklerinden dolayı gurur duyduğunu söylemişti. Varank’ın sözlerinin yorumsuz bir şekilde aktarılmasına karşın Varank gazetemize hakaret dolu bir tekzip metni yollamıştı. Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcimiz Erdem Gül’ü tutuklayan İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkimi İsmail Yavuz da metnin yayımlanması yönünde karar vermişti. Haberin yayınlandığı günün ardından Varank’ın Twitter’daki açıklamalarını haber yapan gazetemize Varank tarafından bir tekzip gönderildi. Bu tekzip de Varank’ın “Paralel kanallarla mücadele ettiğim ortaya çıkmış. Gurur duydum” açıklamasını haber yaptığımız için gönderildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 16.02.2016 09:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol