banner200
banner235
banner225
14 Ekim 2016 Cuma 12:00
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan İbadi'ye Erdoğan uyarısı
banner188
banner213
banner230

 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde açıklamalarda bulundu.  Kalın'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Irak'tan çok sert açıklama... Erdoğan'a FaceTime göndermesi

'SAHADA DEAŞ'A KARŞI EN ETKİLİ GÜÇ YPG'DİR' EFSANESİ ÇÖKMÜŞTÜR'

Cerablus'a dönenlerin sayısı 5 bini aştı. Bizim amacımız sınırdaki bütün terörist unsurları uzaklaştırmak. Fırat Kalkanı'nın amacı buydu. Demek ki ılımlı Suriye muhalefeti desteklendiği zaman DEAŞ'a karşı etkin bir mücadele mümkündür. 'Sahada DEAŞ'a karşı en etkili güç YPG'dir' efsanesi de çökmüştür. Fırat Kalkanı operasyonu devam edecek.

‘OHAL İLE İLGİLİ YURTDIŞINDA ÖZELLİKLE BİRTAKIM TEMELSİZ İDDİALARIN ORTAYA ATILDIĞINI GÖRÜYORUZ'

OHAL 3 ay daha uzatıldı. Güvenlik tehditlerini bertaraf etmek ve FETÖ'nün temizlenmesi için alınan bir tedbirdir. OHAL ile ilgili yurtdışında özellikle birtakım temelsiz iddiaların ortaya atıldığını görüyoruz. Türkiye FETÖ ile mücadeleyi kararlılıkla sürdürecektir. Türkiye'de bütün imkanları kuruduğu için Türkiye aleyhine karalama kampanyası yürütüyorlar. FETÖ sadece Türkiye için değil bulunduğu ülkeler için tehdittir.

‘IRAK'TAKİ ZAYIF DEVLET YAPISI, ÇEŞİTLİ İÇ SORUNLAR NETİCESİNDE GÜVENLİK TEHDİTLERİ VAR OLAGELMİŞTİR'

Başika kampı bağlamında son dönemde birtakım açıklamaların olduğunu görüyoruz. Türkiye her zaman Irak halkının yanında olmuştur. Irak'taki zayıf devlet yapısı, çeşitli iç sorunlar neticesinde güvenlik tehditleri var olagelmiştir. Bunu bertaraf etmek amacıyla Meclis'imizden tezkere geçirildi. Irak'tan kaynaklanan birtakım eleştirileri görüyoruz. Asılsız ithamları kabul etmemiz mümkün değildir. Özellikle Cumhurbaşkanını hedef alan açıklamalar bu sürece katkı sunmaz. Türkiye'nin Irak'ta herhangi bir gizli gündemi yoktur.

‘PKK'NIN MUSUL OPERASYONUNA SİNCAR ÜZERİNDEN KATILACAĞI BİLGİLERİ BİZİ ENDİŞELENDİRMEKTE'

Bizim Irak'ta bir tane ortak düşmanımız vardır, o da DEAŞ'tır. Bizim Irak'a yönelik üç önceliğimiz var. Irak'ın toprak bütünlüğü, PKK tehdidi ve özellikle Musul'un işgalinden sonra DEAŞ tehdidi. Musul operasyonu bizim topraklarımızdaki insanlarımızı da ilgilendirmektedir. Özellikle PKK'nın Musul operasyonuna Sincar (Şengal) üzerinden katılacağı bilgileri bizi endişelendirmektedir. Irak ile müzakere yoluyla sorunlarımızı çözeriz.

‘ABD MAKAMLARI MESELENİN CİDDİYETİNİ KAVRAMIŞ GÖRÜNMÜYOR'

Darbenin arkasında FETÖ olduğuna dair kuşku yok. Bu konu Türkiye'nin konusudur. Hukuki delilleri dikkate alarak Türkiye'nin hassasiyetlerini dikkate alan yaklaşımın sergilenmesi esastır. PKK'nın PYD'yle olan bağını herkes biliyor. Terör örgütlerine silah verilmemeli. Suçluların iadesi anlaşması çerçevesinde yaptığımız anlaşmalar var. Şüpheliler karşılıklı olarak iade edilir. Şu ana kadar suçluların iadesi anlaşmasına bağlı kaldık. ABD makamları meselenin ciddiyetini kavramış görünmüyor.

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMASI

Bu konu yeni anayasa çerçevesinde gündeme gelen bir konu. (MHP Genel Başkanı Devlet) Bahçeli'nin bu konuyu gündeme getirmesi siyasete de bir hareket getirmiştir. Meclis'te tartışılmalı ve milletin takdirine sunulmalı. Umarın ortaya hayırlı bir netice çıkar.

DOLARDAKİ YÜKSELİŞ: GEÇİCİ DALGALANMA OLDUĞU KANTİNDEYİZ

Ekonominin temelleri sağlam. Bunun geçici dalgalanma olduğu kanaatindeyiz. Ekonomi çevreleri gerekli tedbirleri alacaktır.

İSRAİL'LE NORMALLEŞME

İsrail'le 10 gün içinde karşılıklı elçiler atanabilir.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 14.10.2016 12:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol