banner200
banner222
25 Eylül 2016 Pazar 02:20
Cumartesi Anneleri: Vazgeçmeyeceğiz
banner188
banner213
banner230

Adalet arayışlarının 600. haftasında bir araya gelen Cumartesi Anneleri, “Bir kez daha ilan ediyoruz, korku üreten politikalar karşısında susmayacağız, kayıplarımızı aramaktan, adalet, hakikat ve barış talep etmekten vazgeçmeyeceğiz” dediler. 600. eylemde, kayıpların bulunması için verilen mücadelenin avukatı, geçen yıl katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi de anıldı. Oturma eylemi, polisin yoğun güvenlik önlemi altında başladı.

‘Cumartesi Anneleri 600 haftadır aynı yerde’ yazılı büyük bir pankartın etrafında toplanan kalabalığa, Arjantin’de, kayıp yakınlarını arayan Plaza de Mayo Anneleri’nin gönderdiği, sesli mesajlar dinletildi. Plaza de Mayo Anneleri’nden Aída Sarti mesajında, “600. haftanızı selamlıyorum. Hepimiz sizleri kucaklıyoruz” dedi. Maria Adela Antokoletz ise şöyle konuştu: “Kurucu çizgi Plaza de Mayo Anneleri’nin sevgili kız kardeşleri, Türkiyeli anneler merhaba... Gözaltında kaybedilen bir avukat ve öğretmenin kız kardeşiyim. Yılmak bilmeden sürdürdüğünüz hakikat ve adalet arayışınızda başarı dileklerimle yüklü hayranlığımı iletiyorum. Sizleri sımsıkı kucaklıyorum. Zafere kadar, daima.”

Erdoğan söz vermişti

1980’de kaybedilen Hayrettin Eren’in annesi Elmas Eren, “Şimdiki Cumhurbaşkanı söz vermişti ‘bulacağım’ diye. Ama bulmadı, 36 yıldır ağlamaktan gözlerim kurudu. Araya araya canımız çıktı. Bizim pırıl pırıl çocuklarımızın suçu neydi? Biz çok bir şey istemiyoruz. Yavrularımızın kemiklerini istiyoruz” diye konuştu. 1995’te katledilen Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak, “Başka gençler için, başka çocuklar ölmesin diye oturuyorum” dedi. 1995’te kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız da “Bu adaletsizlik devam ederse 600 hafta daha burada olacağız” diye konuştu.

Bu meydanda 3. kuşak

1995’te kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun, “Bu meydanda üçüncü kuşağı büyütüyoruz. Hepimiz suçluyuz, sustuğumuz için 90’lı yıllarda birlikte sokağa çıkmadığımız için suçluyuz. Annelerimiz korkmadı, bizim de korkmaya hakkımız yok, korkması gereken şehirleri yerle bir edenler, Cizre’yi yakanlar, Taybet Ana’yı katledenlerdir” dedi. Üçüncü kuşak adına söz alan 21 yıl önce kaybedilen Abdulkerim Yurtseven’in torunu Berivan Yurtseven, “Kaybedenler hesap verene kadar burada olacağız” dedi. Ortak basın açıklamasını Hüseyin Taşkaya’nın kızı Serpil Taşkaya okudu: “600 haftamız vesilesiyle bir kez daha ilan ediyoruz, korku üreten politikalar karşısında susmayacağız, kayıplarımızı aramaktan, adalet, hakikat ve barış talep etmekten vazgeçmeyeceğiz. Siz de dünyanın neresinde olursanız olun, insanlık onurunu hedef alan, gözaltında kaybetme suçu karşısında susmayın. Çünkü yok edilmek istenen yalnızca evlatlarımız değil, insanlığın hafızası ve vicdanıdır.”

ŞÜKRAN BORÇLUYUZ

Kahramanmaraş’ta partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısına katılan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında Cumartesi Anneleri’ne destek mesajı verdi. Kılıçdaroğlu, “600 haftadır bu anneler gidip Beyoğlu’nda oturuyorlar. 600 haftadır çocuklarının mezarını isteyen bu annelere şükran borçluyuz. Ben tüm annelere söz veriyorum; bu ülkeye huzuru, barışı, kardeşliği getirmek için elimden gelen her şeyi yapacağım. Sakın umutsuzluğa kapılmayın, bir demokrasi bedeli ödenecek, acılar çekilecek doğrudur. Ama sizin çektiğiniz acılar onur ve gururunuz olacak’’ dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 25.09.2016 02:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol