banner200
banner235
banner225
26 Temmuz 2016 Salı 17:01
Çok az içki de 7 çeşit kansere yol açıyor
banner188
banner213
banner230

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan bir habere göre, bilim dergisi Addiction'da Jennie Connor imzasıyla yayınlanan bir çalışma alkol ve kanser arasında basit bir bağlantıdan veya istatistiksel bir ilişkiden çok daha fazlasının olduğunu ortaya çıkardı. Addiction dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, düşük veya ortalama seviyelerde tüketilen alkol bile gırtlak, ağız, yemek borusu, karaciğer, kolon, rektum ve meme kanserlerine yol açabiliyor. 

Yeni Zelanda'nın Otaga Üniversitesi Önleyici ve Sosyal Tıp Bölümü'nden Jennie Connor, bu araştırmayla birlikte 'alkol tüketiminin kansere doğrudan sebep olduğunu kesin olarak söylemek için artık yeterli kanıtın' olduğunu ifade etti. Connor ayrıca alkolün cilt, prostat ve pankreas kanserine de sebep olabileceğine yönelik giderek artan kanıtların olduğunu belirtti. 

Kanser riskinin alkol tüketim miktarıyla orantılı olarak arttığını belirten Connor, az veya ortalama miktarlarda alkol tüketen kişilerin de risk altında olduğuna dikkat çekti. Connor'ın araştırması hem içki, hem sigara kullanan kişilerin ise çok daha büyük bir risk altında olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.07.2016 17:01
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerYaşam
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol