banner200
banner235
banner225
18 Haziran 2017 Pazar 03:22
Çocukların elinden düşürmediği stres çarkları için önemli uyarı
banner188
banner213
banner230Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde görevli Uzman Doktor Psikiyatrist Kuzeymen Balıkçı, stres çarklarının çocuklarda dikkat dağınıklığına ve bağımlılığa yol açabileceğini bildirdi. Stres çarklarının ABD, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde yasaklandığına dikkat çeken Balıkçı, şöyle dedi:

"Stres çarkları aslında dünyada 1.5- 2 yıldır çocukların elinde kullandığı bir oyuncak. 2 aydır da bizlerin gündeminde. Stres çarkları aslında daha önceki oyuncaklardan çok farklı bir şey değil. Daha önce de bir takım oyuncaklar vardı. Onlar da çocuklarda bir takım bağımlılıklar yapmıştı. Bugün mevcut dünya düzeni üzerinde her gün yeni bir şey popüler oluyor. Günümüzde de popüler olan stres çarkları. Bağımlılık yaptığına yönelik özellikle Amerika'da stres çarklarının stresi çarklarının aksine stresi arttırdığına ve dikkati dağıttığına yönelik çalışmaları var. Bu nedenle önce Amerika'da, daha sonra İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde yasaklandı."

"EĞİTİMDE BAŞARIYI AZALTIR"

Stres çarkının çocuklar için oyuncak mantığıyla kullanıldığına dikkat çeken Balıkçı, "Çocuklar stresten kullanmıyor, çocuk oyun ihtiyacından dolayı stres çarkını kullanıyor. Çocukların oyun ihtiyacını bugün stres çarkı karşılıyor. Çocuklar sürekli stres çarkını elinde tuttuğundan dolayı bir süre sonra bağımlı hale geliyor. Ondan kopmakta zorlanabiliyor, ilgisini stres çarkına verdiğinden derslerden kopmasına, eğitim düzeyi başarısının azalmasına neden oluyor. Ülkemizde henüz 2 ayda bunları görmek mümkün değil ama dünya bunu gördüğünden dolayı yavaş yavaş yasaklamaya başladı" dedi.

"İLERİDE TEHLİKE YARATABİLİR"

Psikiyatrist Kuzeymen Balıkçı, kumar bağımlılığının yetişkinler için nasıl bir sorunsa, stres çarkının da çocuklar için günümüzde büyük bir sorun olduğunu belirterek, şunları ekledi;
"Stres çarkları dikkat eksiliği yapmaz fakat dikkati bozuk çocuğun dikkatini daha da bozar. Hangi hastalığa sebep olduğuna yönelik net bir veri henüz yok. En büyük nedeni; bağımlılık yaratma potansiyeli. Bugün dünyanın en önemli sebeplerinden biri de bağımlılık. Giderek de  büyüyor. Bu sadece madde bağımlılığı olmak zorunda değil. Artık dünyanın önde gelen Amerika Psikiyatri Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütünün Psikiyatri Ekibi gibi iki önemli örgüt, gelecekte oyun bağımlılığı ve kumar bağımlılığının en büyük sorunlarımızın olacağını belirtiyor. Hatta oyun bağımlılığına daha fazla yer vermeye başladılar. Çok daha fazlası da olacak. Stres çarkının aslında ileri de bağımlılık artırıcı bir potansiyeli olur. Bugün kumar bağımlılığı yetişkinler için nasıl bir sorunsa, stres çarkı da aslında çocuklar için günümüzde bir sorun. Çocuklar sosyalleşmek yerine stres çarkı ile oynayacak. İletişim kurmak yerine, arkadaşlarıyla oyun oynamak yerine kendi dünyasına doğru yönelecek. Bu da daha izole, daha otistik, dünyaya yakın insanlar yaratmasına neden olacak."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 18.06.2017 03:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol