banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
06 Şubat 2016 Cumartesi 19:00
Cizre'ye gitmek isteyen ambulansa el koydular

Cizre’de sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar 14 Aralık’tan bu yana sürüyor. Cudi mahallesinde yoğun silah sesleri duyulurken, tankların ise sürekli çevreye atış yaptığı belirtiliyor. Cudi mahallesi Bostancı sokak 23 numarada bir evin bodrumunda 23 ocaktan beri yardım bekleyen 30 kişiden 7’si yaşamını yitirirken, 16 yaralı ve bitkin durumda olduğu belirtilen 9 kişi ise 15 gündür yardım bekliyor. Cizre’de bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, “Bostancı sokakta yardım bekleyen yaralılardan 9 gündür haber alamıyoruz. Bir kısmını veya tamamının yaşamını yitirmiş olmasından endişe ediyoruz. Dün ajanslardan bölgeye ambulans gönderildiği, gelmeleri için anons yapıldığına dair görüntüler yayınlattılar. Ambulansın anons yaptığı yer Nusaybin caddesinde yaralıların bulunduğu eve 600-700 metre mesafede. Yerle bir edilmiş bir binada 14 gündür bekleyen insanlara 600-700 metreden anons edip gelin diyorlar. Depremde enkaz altında kalan insanlara böyle mi yaptılar? Bu alaycı, hakir gören bir yaklaşım. Öte yandan diğer evde 9 insanın yanarak yaşamını yitirdiğini ileri sürüyor evde bulunanlar tarafından. O görüntüler yayınlandığı saatlerde ev yanıyordu. Evden dışarı çıkan 16 yaşındaki A.G’nin keskin nişancılar tarafından vurularak öldürüldüğü belirtiliyor. Hem gel diye anons yapıyorsun hem çıkan vuruluyor. Ayrıca etrafta zırhlı araçların her tarafı tuttuğu görülüyor.Orada devlet dışında kimse yok” dedi.

 

Fırın ve marketler de kapattılar

Vatandaşların mağdur olmaması için Dicle ve Şah mahallelerinde 08.00 -12.00 arasında yarım gün açık tutulan market ve fırınların da dün Kaymakamlık tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden keyfi olarak kapatıldığını söyleyen Sarıyıldız, ekmek ve gıda almak için sokağa çıkan insanlara yaşlı, kadın, çocuk demeden hükümet konağına götürülerek para cezası eksildiğini söyledi.

 

Sağlıkçıların ambulanslarına el koydular

TTB ve Ses üyesi sağlıkçılar ise yaralıları ulaşmak için 9 gündür girişimlerini sürdürüyor. Cizre’ye gitmek için dün bir kez daha yola çıkan sağlık emekçilerinin ambulansına Midyat girişinde sağlık sigortası yapılmadığı gerekçesiyle el konuldu. Sigortanın yenilendiğini ancak sistemde görünmediğini ifade eden TTB üyesi Halis Yerlikaya, “ biz gönüllü barış sağlıkçılarıyız. Temel talebimiz Cizre’deki yaralılara için bir sağlık koridorunun açılması. Ne oldukları, kim oldukları, ne yaptıklarından bağımsız olarak biz sağlık gereksinimi olan bu insanlara ilk müdahaleyi yaparak hastaneye ulaştırmak istiyoruz. Her seferinde engelleniyoruz. Ambulansa sağlık sigortasının yapılmadığı gerekçesiyle el konuldu. Oysa sigorta yapılmıştı.Ancak güvenlik güçleri zaten ‘biz sizi tanıyoruz, geçmenize izin vermeyeceğiz’ diyerek engelleyeceklerini belirttiler. Savaşın son bulmasını istiyoruz. Yaşatmak için varız. Cenevre sözleşmesine göre savaş koşullarında bile sağlıkçılar görevini yapar. Günlerdir, ‘birilerinden talimat alıyorlar’ diye hedef gösteriliyoruz. Talimat aldığımız tek yer meslek etiği ve hipokrat yeminidir. Bu insanlık dramının son bulmasını istiyoruz” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 06.02.2016 19:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177